Okuma anlama metinleri

Okuma anlama metinleri

Okuma anlama metinleri ile hızlı ve anlamlı okuma çalışması yapabilirsiniz. Metinler 1. sınıf, 2. sınıf, 3.sınıf, 4. sınıf ve 5. sınıf seviyesine göre düzenlenmiştir. Metinleri isterseniz pdf formatında indirebilir isterseniz online olarak okuma anlama egzersizi yapabilirsiniz. Hemen aşağıdan sınıf seviyesini seçerek okuma anlama çalışmasına başlayabilirsiniz.

Okuma anlama

Eğitim sistemimizde, okuma çalışmalarına dayanan etkinlikler önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden ortalama okuma hızı kaç olmalı; 1 dakikada kaç kileme okumalı gibi sorular ile çok karşılaşıyoruz. Tamamen iyi niyetle sorulan bu sorular ilkokuma yazma sürecinin hemen ardından başlayarak yetişkinliğe kadar zihinleri meşgul ediyor. Fakat okuma çalışmaları, anlamaya yönelik etkinliklerle desteklenmediğinde öğrenmelerden istenilen verim elde edilemeyebilir. Bu yüzden, yapılacak olan okuma çalışmaları anlamaya, algılamaya ve yorumlamaya yönelik çalışmaları gerçekleştirmeye olanak sağlamalıdır.

Türkçe Eğitim Programında, okuma ve anlama yeteneğini geliştirmek için gerekli çalışmalara yer versek de uygulamada geliştirilmesine yönelik olarak yapılması gerekli çalışmalara yer verilmekle birlikte, uygulamalar açısından bakıldığında, ciddî sorunların olduğu göze çarpıyor. İşte bu problemleri çözmek için okuma anlama çalışmaları içeren etkinlikler, uygulamalar geliştirmeye çalıştık. Aşağıda tanıtacağımız etkinlikle ile okumada , okuma hızını arttırmada ve anlamlı okumada çalışmalar yapabilirsiniz.

Online okuma anlama metinleri

Yazdırılabilir pdf okuma anlama metinleri yazının devamında paylaşılacak. Fakat biz bu bölümde size online okuma metinlerimizden bahsetmek istiyoruz. Okuma anlama çalışması yaparken zamanın da önemli bir faktör olduğu hepimizin malumu. Çünkü öğrenciler girecekleri sınavlarda zamana karşı bir yarış halindeler. Bu noktadan hareketle online okuma metinlerimizde zaman sınırı belirledik. Zaman sınırı şu şekilde:

  1. 1.Sınıf için dakikada 50 kelime
  2. 2.Sınıf için dakikada 75 kelime
  3. 3.Sınıf için dakikada 128 kelime
  4. 4.sınıf için dakikada 138 kelime
  5. 5.Sınıf için dakikada 145 kelime

Her metin farklı kelime sayısı içerdiği için metinlerin okuma süresini yukarıdaki değerleri temel alarak hesapladık. Metini okuduk anladığımızı düşünüyoruz. Peki bitti mi? Hayır şimdi asıl konuya geldik. Sınav zamanı! Metini okuduktan sonra size 3 sorudan oluşan mini bir sınav yapacağız. Böylelikle anlama derecenizi ölçeceğiz. Sınavda başarılı sayılabilmeniz için 3 sorunun üçüne de doğru cevap vermeniz gerekiyor. Sınav süremiz ise sınav seviyesine farklılık gösteriyor. Bu seviyeyi sayfanın giriş kısmında verdiğimiz okuma anlama etkinlikleri sınıflar liklerine tıklayarak bulabilirsiniz.

Okuma Hızı Ne Olmalı?

Herkesin de tahmin edebileceği gibi bu sorunun cevabı çok basit. Okuma hızı mümkün olduğunca yüksek olmalı! Fakat yeterli mi? Değil! Anlayarak okuma yapmalıyız. Yapılan araştırmalar okuma hızının kişiden kişiye değiştiğini gösteriyor. Bir üst bölümde verdiğimiz rakamlar ortalama değerleri gösteriyor. Yani okuma hızı bu seviyeden yüksek de olabilir düşük de olabilir. Önemli olan metinden anlamlı bir sonuç çıkarmak ve soruları doğru yanıtlayabilmektedir. Dakikada 300 kelime okuyup metinden hiçbir şey anlamamak hızlı okuma olarak kabul edilmemektedir.

Sitemizde yer alan okuma anlama metinlerini telif haklarına uygun olarak seçiyoruz. Metin ile ilgili hazırlanan soruları sınıf seviyesine uygun olarak hazırlıyoruz. Okuma süresi sınıf seviyesine göre hesaplanarak belirledik. Çoğu öğrencimiz verilen süreden önce okumayı tamamlayarak soru bölümüne geçiyor. Okuma metinlerinin sayısı gün geçtikçe arttırarak öğrencilerimize geniş bir çalışma imkanı sağlamak istiyoruz. Yeniliklerden haberdar olmak için bizi instagram adresimizden takip edebilirsiniz.

Okuma anlama metinleri pdf

Okuma anlama metinlerini pdf formatında da hazırladık. Yazının başındaki sınıf seviyelerine tıkladığınızda online okuma metinlerinin cıktı alabileceğiniz şekillerini bulacaksınız. Metinleri pdf formatında indirebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

0 0 votes
Değerlendir
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments