Okuma hızı testi

Okuma hızı testi, okuma hızını belirlemek ve geliştirmek isteyen herkes için hazırlanmış bir web uygulamasıdır. ilkokul 1.sınıf 2.sınıf 3.sınıf ve 4.sınıf öğrencileri okuma hızlarını belirleyebilirler, geliştirebilir.

Bu sayfada okuma hızı hesaplama, okuma hızı arttırma çalışması ve egzersizleri yapacağız. Okuma hızı hesepalamaları genellikle bir dakikada okunan kelime sayısına göre belirlenir. Biz de ilk önce 1 dakikada kaç kelime okunmalı sorusunun cevabını vereceğiz. Daha sonra hızlı okuma çalışması yapacağız. Şimdi okuma hızı testi nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım.

Değişik türlerde hazırladığımız metinler aşağıda gruplanmış halde bulunuyor. Yapmanız gereken metini seçmek. Ardından istediğiniz okuma hızını ilgili alana girmek. Ortalama okuma hızı sınıf seviyelerine göre sayfanın devamında açıklanmıştır. Bir kaç denemeden sonra en rahat okuma yaptığınız düzey sizin okuma hızınızı gösterecektir. Bu hızı yavaş yavaş zorlamaya ve aşmaya çalışınız. Çünkü amacımız sadece 1 dakikada kaç kelime okumalı sorusunun cevabını bulmak değil! Ayrıca Okuma hızını arttırma çalışması yapacağız.

Okuma Hızı Ne Olmalı

Okuma hızı kişiden kişiye göre değişmektedir. ilk önce aşağıdan size uygun sınıf seviyesini ve 1 dakikada okunan kelime sayısını belirleyiniz. Ardından okuma metinlerini açtığınızda okuma hızı bölümüne sınıf seviyenize uygun değeri giriniz.

1.Sınıf için sonunda 50 kelime

2.sınıf için sonunda 75 kelime

3.sınıf için sonunda 90 kelime

4.sınıf için sonunda 110 kelime

8.sınıf için sonunda 160 kelime

Yetişkin 200 ve üzeri kelime

Masallar

Okuma hızı testi ve okuma hızı ölçme metinleri sayfasında ilk sırada masallardan yer alıyor. Çünkü masallar herkes tarafından çok seviliyor. Masallardan seçtiğimiz kısa alıntılar ile 1 dakikada kaç kelime okuduğunuzu belirleyebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz masal sayfasında okuma hızınızı bölümünü kendinize göre düzenlemeyi unutmayınız.

Pinokyo Okuma Sayfası
Kartal ile Karga Okuma Sayfası
Küçük Prens Okuma Sayfası
Ağustos Böcegi ile Karınca Okuma Sayfası
Şehir faresi ile tarla faresi Okuma Sayfası

Bizi takip edin

Instagram takip ilkokul etkinlikleri: etkinlik, oyun, uygulama
Tatlı Dil Okuma Sayfası
İki katır Okuma Sayfası
Altın Yumurtlayan Tavuk Okuma Sayfası
Kuyuksuz Tilki Okuma Sayfası
Kocamış Aslan Okuma Sayfası
Korkak Tavşan Okuma Sayfası
Aslan ve Tavşan Okuma Sayfası
Çınar Ağacı ve Saz Okuma Sayfası
Altın Yumurtlayan Tavuk Okuma Sayfası
Kurbağa ve Süt Okuma Sayfası

Bilgilendirici metinler

Şimdi sırda hem okuma hem de bilgilenme metinleri var. Çünkü bilgilendiri metinler de çoğu kişinin tercihi olabiliyor. Metin konuları çok farklı alanlardan seçiliyor. Kısa biyografiler, güncel olaylar, haberler, tarihsel olaylar ve daha niceleri okuma hızı testi iin kullanılabilir.. Bu bölümde hem metin okuyacak hem de genel kültürünüzü genişleteceksiniz.

Kadınlar Günü Okuma Sayfası
Şener Şen Okuma Sayfası
Kemal Sunal Okuma Sayfası
Ziya Selçuk Okuma Sayfası
Yunus emre Okuma Sayfası
Manazan Okuma Sayfası
Kral Şakir Okuma Sayfası
Marsa yolculuk Okuma Sayfası
Ordana böyle geçilir Okuma Sayfası

Fıkra

Şimdi de hem okuma hem de eğlenme zamanı. Karşınızda okuma hızımızı belirmlemede kullanabileceğimiz fıkralar. Keyifli okumalar dileriz. Çünkü bu fıkralar gerçekten eğlenceli!

Numaralı Fıkralar Okuma Sayfası
Değişik bir metin (Fıkra değil) Okuma Sayfası

Sonuç olarak bu yazımızda okuma hızı testi metinleri ve içeriklerine yer verdik. Ayrıca Hızlı okuma oyunu, okuma yarışı, metin okuma anlama sayfaları da ilginizi çekebilir. Son olarak da sayfa ile ilgili görüş öneri ve yorumlarınızı yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır.