3.sınıf doğal ve yapay çevre konu anlatımı ve konu özeti bu dersin içeriğini oluşturmaktadır. Bazı kullanıcılarımız tarafından defter notu olarak da kullanılanıyor. Bu konu ile ilgili etkinlikler için doküman sayfamızı ziyaret ediniz.

3.Sınıf Doğal ve yapay çevre konusunu Doğal ve yapay çevre arasındaki farkları açıklar kazanımına uygun olarak anlatabilmek için ilk önce doğal çevre nedir, yapay çevre nedir kavramları üzerinde duracağız. Daha sonra Doğal çevre ile yapay çevre arasındaki farkları açıklayacağız.

Doğal Çevre

İnsanlar tarafından değişikliğe uğratılmamış yerler doğal çevredir. Doğal çevre bitkiler , hayvanlar ve insanlar gibi canlı varlıklarla; hava, su, toprak gibi cansız varlıkların bir araya gelmesiyle oluşur. Ormanlar, okyanus, göl, deniz, akarsu doğal çevreye örnektir. Bu doğal çevre unsurları insan etkisinden korunduğu sürece doğal çevre olarak kalacaktır. Aşağıda doğal çevreye örnek yerler ve kısaca açıklamalarını görüyorsunuz.

Çayır: Genellikle düzlük ve taban suyu yüksek otca zengin yer.

Kutup: yeryuvarlağının, kuzey ve güney olmak üzere, eşlekten en uzak olan yer ekseninin geçtiği varsayılan iki noktasından her biri.

Çöl: susuz ve ıssız, geniş, kumluk yer.

Doğal çevreyi korumak için yapılması gerekenler.

 • Ağaçlara zarar verilmemelidir.
 • Ağaçlandırma çalışmalarına katılım sağlanmalıdır.
 • Yerlere çöp atılmamalıdır.
 • Enerji kaynakları bilinçli kullanılmalıdır.
 • Doğal çevre yakınlarına sanayi tesisi kurulmamalıdır.
 • Isınmak için doğayı az kirleten yakıtlar kullanılmalıdır.
 • Plansız ve yanlış kentleşmenin önüne geçilmelidir.
 • Araçların bakımı zamanında yapılmalıdır.

Doğal çevre içinde yer alan bazı özel alanlar vardır. Bunlar doğal anıt  ve milli parklardır. Şimdi bu özel alanları tanıyalım.

Yer kabuğunun değişim sürecinde oluşan ve görülmeye değer varlıklara doğal anıt adı verilir. Doğal anıtlar hava olaylarının etkisiyle oluşur. Pamukkale travertenleri (Denizli), Tuz Mağarası ( Çankırı), Peri Bacaları ( Nevşehir), Manavgat Şelalesi ( Antalya) doğal anıtlara örnektir.

Devlet tarafından korumaya alınan alanlara milli park adı verilir. Milli parklarda doğal güzellikler olabileceği gibi tarihi eserler de vardır. Milli parklarda görülmeye değer bitki ve hayvanlar da yaşar. Yedigöller Milli Parkı (Bolu), Kaçkar Dağları Milli Parkı ( Rize), Spil Dağı Milli Parkı ( Manisa ), Kuş Cenneti Milli Parkı ( Balıkesir) ülkemizdeki milli parklara örneklerdir.

Yapay Çevre

Yapay çevre insanların üzerinde değişiklik yaptıkları çevredir. Yerleşim yerleri, binalar, park ve bahçeler yapay çevredir. Yapay çevre, insan etkisiyle oluşturulmuş  olabilir ya da insanlar tarafından değişikliğe uğratılmış yerlerdir. Yollar, evler, fabrikalar, havaalanları doğal çevrenin değişmesine neden olur. Yapay çevre bir gereklilik olabillir. Fakat yapay çevre oluşturulurken doğal çevreye zarar verilmemelidir. Yapay çevre doğal çevreye göre daha kısa sürede oluşturulur.

Peki insanlar hangi amaçlarla yapay çevre oluşturma ihtiyacı duyar?

 • Bitki yetiştirmek için tarlalar
 • Ulaşımlarını kolaylaştırmak için yollar, tüneller
 • Barınmak için evler
 • Tedavi için hastaneler
 • Eğitim için okullar
 • Oyun oynamak için parklar  gibi ortamlar oluşturmuştur.

Doğal ve Yapay Çevrenin Farkları

Doğal ve yapay çevre arasındaki farklar aşağıdaki tabloda anlatılmıştır. Doğal ve yapay çevre arasındaki farklar oluşum, zaman, şartlar ve canlı çeşitliliğine göre incelenmiştir.

 

Doğal ÇevreYapay Çevre
Nasıl oluşurKendiliğindenİnsanlar tarafından
ZamanUzun zamandaKısa zamanda
 İhtiyaçlar nasıl karşılanır Doğal çevredeki hayvanlar ihtiyaçlarını çevreden karşılar Yapay çevrede hayvanlar çoğunlukla insan yardımına muhtaçtır.
 Yaşam şartları Hava ve su temizdir Hava kirliliği su kirliliği zaman zaman görülebilir.
 Canlı çeşitliliği Çoktur Azdır

Eğitsel Oyunlar

İlkokul etkinlikleri hızlı erişim sayfamızda eğitsel oyunlar sizi bekliyor.  Online eğlenceli ve öğretici oyunlarla öğrendiklerinizi tekrar edin.