Hızlı okuma

Oyunlar, uygulamalar, etkinlikler

Hızlı Okuma Oyunu

Hızlı Okuma Testi

Okuma Yarışı

Okuma Öğreniyorum Oyunu

İlkokuma metinleri


Hızlı okuma oyunu egzersizlerini eğlenceli hale getirmek istiyorsanız "Hızlı Okuma Oyunu" tam size göre! 2.Sınıf, 3.sınıf ve 4.Sınıf öğrencilerinin severek oynadığı bu oyunda karşımıza gelecek 12 tane kelimeyi en hızlı şekilde okumaya çalışıyoruz. Kelimeleri kolaydan zora doğru sıralanan oyunda 5 harfli kelimeler ile başlayan okuma yolculuğumuz 20 harfli kelimeleri okumaya kadar devam ediyor. Kelimeler rastgele hazırlanmış bir listeden geldiği için her denemede farklı kelimeler ile okuma yapılıyor.

Hızlı okuma testi "uçan kelimeler" oyunu 1.sınıf , 2.sınıf , 3.sınıf 4.sınıf öğrencileri tarafından uygulanabileceği gibi yetişkinler tarafından da sevilerek kullanılmaktadır. Hızlı okuma testi ile okuma hızınızı belirleyebilir ve okuma hızınızın sınırlarını zorlarsınız. Uygulama ilk açıldığında metin içindeki kelimeler ön tanımlı bir hızda (dakikada 100 kelime) karşınıza gelecektir. Bu okuma hızı büyük ihtimalle size yavaş gelecektir. Hızı arttırarak denemeler yapınız. Böylelikle hızlı okuma limitinizi öğrenebilirsiniz.

Okuma yarışı öğretmenlerin sınıflarda uyguladığı okuma yarışı ya da diğer adıyla okuma yarışması metinlerini online olarak hazırladık. Uygulama sayfasındaki tabloda yer alan metinlerden birisini seçerek okuma yarışması yapabilir ve bir dakikada kaç kelime okuduğunuzu bulabilirsiniz. Okuma hızı kişiden kişiye değişmektedir. Hızlı okumadan önce anlamlı okumanın önemli olduğu unutulmamalıdır. Okuma yarışı metinleri sizleri bekliyor.

Okumayı öğreniyorum oyunu ile okuma yazma sürecindeki mini mini birlere eğlenceli bir etkinlik hazırlamaya çalıştık. Bu oyunda öğrencilerimizden yeni öğrendikleri harfleri, heceleri, kelimeleri okumalarını isteyeceğiz. Oyun sonunda biz de öğrencinin kelimeyi okuma hızını saniye cinsinden hesaplayacağız. Öğrencinin oyun sonundaki okuma hızı saniye cinsinden ne kadar düşükse öğrencinin okuması o kadar hızlıdır.

1. Sınıf okuma metinleri online olarak kullanılabilir. İlkokuma yazma döneminde öğrenilen harflere yönelik metinler hazırlıyoruz. Bu metinler ile öğrenilen kelimeler tekrar edilebiliyor. Her öğrencinin okuma seviyesi farklıdır. Biz bu hızı tespit edip okuma hızını eğlenceli bir şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz. Uyglama okuma hızını geliştirdiği gibi yeni metinler okumaya da olanak sağlamaktadır.

İlkokul 1.Sınıf öğrencilerinin kullanacağı okuma öğreniyorum oyunundan, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf öğrencilerinin kullanabileceği hızlı okuma testi oyunu gibi hızlı okuma egzersizlerini sitemizde bulabilirsiniz. Sitemizde kullanabileceğiniz Hızlı Okuma Etkinlikleri hakkında açıklamalar aşağıda verilmiştir. Oyunlar ve uygulamalar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için uygulama sayfasınız ziyaret ediniz.