Site haberleri

Yardım dosyaları

Yardım dosyaları

by Site Yoneticisi -
Number of replies: 0

 

Moodle Kullanım Kılavuzu

 

ilk-okul.com sitesine tıkladığınızda karşınıza Şekil1’deki ekran gelecektir. Burada kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Başlangıçta herkesin kullanıcı adı ve şifresi aşağıdaki şekilde ayarlandı.

Kullanıcı adı                        : Adınız

Şifre                           : Okul numaranız

 Siteye ilk defa giriyorsanız ve şifre ile ilgili problemleriniz varsa, sınıf öğretmeniniz ile iletişime geçiniz.

 

Şekil 1

ANASAYFANIN KULLANIMI

Sisteme giriş yapıldıktan aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır. Hangi derse giriş yapmak istiyorsak o derse giriş yapmalıyız.

 

 

Derslerden birini seçtikte sonra sınıf öğretmeninizin hazırlamış olduğu içeriklerle çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

Vucudumun Bilmecesini çözelim ünitesine bakacak olursak içerikler şu şekilde oluşturulmuştur.

  • Konu ile ilgili sunumlar
  • Konu özeti
  • Online sınavlar
  • Ödevler
  • Yararlı Kaynaklar
  • Sohbet odası
  • Tartışma bölümü
  • Oyun Böülümü
  • Ünite Sözlüğü

Sınavlar

Sınav zamanı ve uygulamaları öğretmeniniz tarafından belirlenecektir. Etkinlikler içinde değerlendirme bölümüne tıkladığınızda karşınıza açıklama sayfası çıkacaktır.

“SINAVI ŞİMDİ UYGULA” tıklarsak sınav başlatılır.

“SONRAKİ” tıklanırsa cevaplarımız kaydedilir

“TÜMÜNÜ GÖNDER VE BİTİR” tıklanırsa cevaplarmız değerlendirmek için öğretmenimize gönderilir.

          

ÖDEV YÜKLEME

Dersler esnasında ödevler site üzerinden verilebilmektedir. Ödevinizi hazırladıktan sonra göndermek için bölümün altındaki gönderim ekle butonuna tıklayıp ödevinizi öğretmeninize gönderebilirsiniz.  

kişisel Dosyalarımız

Kişisel dosyalarınıza ulaşmak için ise sağ menu de yer alan kişisel dosyalarım bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Kişisel dosyalarınızın düzeninin tamamen size ait olduğunu lütfen unutmayın.

Tartışma

Derste belli bir konu hakkında tartışmak için moodle'ın forum özelliği kullanılmaktadır. Forumu eğitmeninize ya da diğer öğrencilere mesaj atabileceğiniz bir tartışma tahtası olarak değerlendirebilirsiniz.  Moodle'da dört temel forum çeşidi var. Bunlar:

ü  Genel amaçlı standart forum: Bu forumda bir ya da birden çok tartışma konusu olabilir ve gerekli yetkiye sahip öğrenci birden fazla konu açabilir.

ü  Herkes tek mesaj gönderebilir: Sınıftaki her bir kişi tek bir tartışma konusu açabilir. Bu

ü  özellikle öğrencinin ödev göndermesi ya da bir soru sorması amacıyla kullanılır. Bu soruyu da eğitmen ve diğer öğrenciler yanıtlayabilir.

ü  Soru/Cevap forumu: Bu forum öğrencinin diğer öğrencilerin yanıtını görmeden önce kendi bakış açısını yazıp yollamasını gerektirir. İlk mesajını yolladıktan sonra öğrenci diğer öğrencilerin mesajlarını görebilir ve bunları yanıtlayabilir.

ü  Tek bir tartışma: Bu forumda yalnızca tek bir tartışma konusu yaratılmaktadır. Bu öğrencinin tek bir konuya odaklanmasını sağlayacaktır.

ü

Sohbet

Sohbet odası öğretmeniniz ve arkadaşlarınızla iletişime geçebilmeniz oluşturulmuştur. Sohbet bölümüne geldiğinizde aşağıdaki pencere açılacak ve bu bölümde düşünceleriniz paylaşabileceksiniz.

 

 

Mesajlar

 Dersler hakkında arkadaşlarınız yada öğretmeninize göndermek istediğiniz özel mesajlar olursa sitenin sol alt kısmında bulunan mesajlar sekmesini kullanınız. Aşağıda mesajlar sekmesine ait bir görüntü sunulmuştur.

 

PROFİL GÜNCELLEME

 

Aşağıda görselde yer alan ok işaretinin bulunduğu bölüme tıklayarak profilinizi düzenleyebilir,  takvimi görüntüleyebilir, derslerdeki tartışmalarda verdiğiniz cevapları – sizing cevaplarınıza verilen yorumları, notlarınızı görebilirsiniz.

 

 

DUYURULAR, SON HABERLER

ü  Sevgili öğrencilerimiz öğretmelerimizce yapılan duyuru ve notları zaman zaman bakmanız tavsiye edilir.

ü  Eğitmenleriniz ve sistem yöneticisi tarafından gönderilen toplu mesajları profilinizdeki “MESAJLAR” segmesinden ya da forum mesajlarından control edebilirsiniz.

ü  İlgili dersin sayfasında sağ tarafta bulunan son haberler, yaklaşan olaylar, son etkinlikler bölümlerini takip edebilirsiniz.

ü  Sosyal ağları kullanan öğrencilerimiz için; ‘twitter’ ve ‘facebook’ tan bizi takip edebilirsiniz.