Onun yerinde olsaydım

4.sınıf sosyal bilgiler dersi onun yerinde olsaydım konu anlatımı ve konu özeti bu dersimizin içeriğini oluşturmaktadır. Dersin sonunda isterseniz 10 soruluk "onun yerinde olsaydım testi" veya "empati testi" çözebilirsiniz.

Empati nedir?

Empati kısaca , bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumu anlamak demektir. Başka bir kaynakta ise kişinin kendini başkasının yerine koyarak düşünmesi olarak tanımlanmıştır. Empatinin sözlük anlamı ise "aynı duyguları paylaşma” olarak tanımlanmıştır.

İlgi, yetenek ve becerilerimiz farklılık gösterebilir. Örneğin bir arkadaşımız çok güzel resim yaparken başka bir arkadaşımız çok güzel şarkı söyleyebilir. Arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizde buna önem vermeli, onlarla empati kurmalı, farklı olan arkadaşlarımızı dışlamamalıyız. Çünkü farklı insanlar dünyayı güzelleştirir. 


Empati, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumu anlamak demektir

Dünyada hiç bir insan bir başkasıyla aynı özelliklere sahip değildir. İnsanlar fiziksel özellikleri, duygusal özellikleri, ilgi ve yetenekleri ile başka insanlardan farklıdır. İnsanların dış görünüşleriyle ilgili olan boy, kilo, saç ve göz rengi gibi özelliklere fiziksel özellik denir. Bireylerin boy uzunlukları, ağırlıkları, göz ve saç renkleri, yüz ve vücut şekilleri, parmak izi gibi fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır.

Yaşanan olaylar karşısında duyulan sevinç, üzüntü, şaşkınlık, öfke, merak, heyecan gibi özelliklere duygusal özellik denir. Bireylerin sevdikleri, nefret ettikleri, korkuları, üzüntüleri, şaşkınlıkları, utançları, öfkeleri, endişeleri birbirinden farklıdır. Bireylerin ilgi ve yetenekleri de farklılık gösterir. Bazı insanlar satranç oynamaya, bazıları spor yapmaya bazıları müziğe bazıları da müziğe ilgi duyarlar. Bazı insanların resim yapmaya, bazılarının müzik aleti çalmaya, bazılarının da taklit yapmaya yeteneği vardır.


Çevremizde anne veya babasını kaybetmiş veya başka ülkelerden gelmiş veya yürüme, görme, işitme engelli bireyler de vardır. Böyle insanların farklılıklarını kabul edip ne kadar zor durumlarda olduklarını düşünüp onlara elimizden geldiğince yardım etmeliyiz.

En son değiştirme: 19 Aralık 2020, Cumartesi, 04:45