Geçmişten bugüne teknoloji

Tarih boyunca insanların icat ettiği ve geliştirdiği bütün araç ve gereçler birer teknolojik üründür. Bu ürünler bilimdeki gelişmeler ve değişen ihtiyaçlara bağlı olarak zaman içinde iyileştirerek daha kullanışlı hale getirilmiştir.Geçmişten bugüne çeşitli aşamalardan geçerek hayatımızı kolaylaştıran tekerlek teknolojik aletlerden birisidir. İnsanlar ilk önce ağırlıklarını taşımak için sürüklenen ağaç gövdeleri üsütünde kızak şeklinde araçlar tasarlamıştır. Daha sonra bu kızakların altına yuvarlak ciismler konulmaya başlanmıştır. Günümüzde tekerleği ilk defa bir arabada kullanan medeniyet sümerler M.Ö 3500 olmuştur.

Hayvanlar tarafından çekilen arabalar sayseinde zamanla insanlar yük taşımaktan kurtulmuşlardır.

geçmişten bugüne teknoloji

Tekerleğin geçmişten günümüze teknoloji alanında nasıl etkilendiğini fark ettiniz değilmi. Şimdi geçmiş yıllardaki teknoloji ile üretilen arabalar ile günümüz arabalarını karşılaştıralım. Geçmişte şehirler arası yolculuklar posta kamyonları ile yapılırdı. Seyehat etmek istediğinizde kamyon kasasında üzerinizde bir örtü ile saatler geçirmek zorundaydınız.

Elektrik süpürgeleri de geçmişten günümüze teknoloji değişiminden etkilenmiştir. Eskiden çok yer kaplayan emme gücü çok düşük elektrik süpürgeleri varken Günümüzde çok sessiz çalışan elektrik süpürgeleri üretilmektedir.

ütü

Odun kömür yakılan tava biçimindeki ütü Çin’de bu­lunmuştur ve bundan neredeyse 2020 yıl öncesine aittir. Eski Yunanlar MÖ 400 yılında keten kumaş­larda pili yapmak için silindir biçiminde ısıtılmış çubuktan oluşan bir tür ütü kullanmışlardı. İki tarafı vidalı pres ütüyü ise Romalılar geliştirdiler.

ilkokul Etkinlikleri

saç kurutma makinesi

Krom kaplama saç kurutma makinesinin altında yatan bir kadın - 1928. Saç kurutma makinesi ilk kez 1890'da icat edildi. Fransız stilist Alexandre-Ferdinand Godefroy, gaz sobası ve koltuğu birleştirerek ortaya saç kurutma makinesini çıkardı.

İlkokul Etkinlikleri

çamaşır makinesi

Çamaşır makinesi 1908'de Alva John Fisher tarafından icat edildi. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu..

ilkokul Etkinlikleri

En son değiştirme: 6 Şubat 2020, Perşembe, 20:45