Devre elemanları nedir

4.sınıf fen bilimleri devre elemanları nedir konu anlatımı. Anahtar kavramlar ve etkinlikler. Bu derste; elektrik nedir, elektrik devresi nedir,devre elemanları ve görevleri, evimizdeki elektrikli aletler kavramları ve konuları üzerinde durulacaktır.Elektrik nedir?

Elektrik bir enerji türüdür. Kömür, petrol, nükleer veya akarsuların enerjisinin elektrik santrallerde harekete dönüşmesi ile elde edilir.

devre elemanları nedir

Evimizde elektrikle çalışan araçlar nelerdir?

Fırın, televizyon, buzdolabı, radyo ve lamba gibi birçok araç elektrikle çalışır. Bütün elektrikli araçlarda basit ya da karmaşık elektrik devresi vardır.

Elektrik devresi ne demektir?

Elektrik devresi bir üretecin iki ucunu iletken bir telle birleştirip lamba yerleştirilmesiyle oluşur. Elektrik yükleri üretecin bir kutbundan çıkar, diğer kutbuna gider.

Elektrik devresi oluşturmak için nelere ihtiyaç vardır?

Bir elektrik devresi oluşturmak için; pil, anahtar, duy, ampul ve bağlantı kablosuna ihtiyaç vardır.

Devre elemanlarının görevleri nelerdir?

Pil: Devreye elektrik enerjisi sağlar, yani üreticidir. Anahtar: Devredeki elektriği kontrol etmeyi sağlar. Duy: Ampulün takıldığı devre ile bağlantısının sağlandığı yerdir. Ampul: Devredeki elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştürür. Bağlantı kablosu: Elektrik iletimini sağlamak için devre elemanlarını birbirine bağlar. Pil yatağı: Pilin içine konulduğu yerdir. Pil bu sayede elektrik devresine akım verir.

Evimizdeki elektrik donanımı ile basit elektrik devresi aynı mıdır?

Evet, tamamen aynı olmasa da benzerdir. Basit elektrik devresinde yer alan iletken tel yerine duvar içlerinde korumalı bakır kablolar vardır. Pil yerine güç kaynağı olarak trafolardan elektrik sayacımıza gelen elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Anahtar yerine evimizde lambaları açıp kapamaya yarayan elektrik düğmeleri vardır. Kısacası evimizdeki düzenekle basit elektrik düzeneği aynı mantıkla hazırlanmıştır ama evimize gelen enerji pilin verdiği enerjiden çok fazla olduğu için ona dokunmak, onunla oyun oynamak son derece tehlikelidir.

Elektrikli ev aletlerini nasıl kullanırız?

Elektrikli aletlerin fişini prize takarız. Bu aletlerin açma kapama düğmelerini kullanarak çalıştırırız. Bu açma kapama düğmeleri basit elektrik devrelerindeki anahtarla aynı görevi yapar. Düğmeyi açtığımızda elektrik devresindeki anahtarı kapatmış oluruz. Bu da elektrik devresinin tamamlanması anlamına gelir.

Bağlantı kablosu ne için kullanılır?

Tüm elektrikli aletlerde bağlantı kablosu vardır. Bağlantı kablosu sayesinde elektrikli alete, elektrik enerjisi taşınır. Bağlantı kabloları evlerimizde duvarların içinde bulunur. Bu kablolar yardımı ile elektrik düğmesine ve prizlere elektrik taşınır.

Basit bir elektrik devresinde ampulün yanmadığını görürseniz ne yaparsanız?

Bir devredeki ampulün ışık vermesi için; • Pil tarafından oluşturulan enerjinin kesintisiz bir yol izleyerek ampule ulaşması, • Devreyi oluşturan elemanların doğru bağlanması gerekir. Eğer devre doğru bağlanmış ve ampul hala ışık vermiyorsa; • Bağlantı kablolarında kopukluk olabilir, • Devredeki piller ters bağlanmış olabilir, • Anahtar açık olabilir, • Pilin enerjisi bitmiş olabilir, • Ampul bozuk olabilir.

Devre elemanları

elektrik devresi elemanları


ilkokul Etkinlikleri - ilk-okul.com


Last modified: Saturday, 13 March 2021, 10:15 AM