4.sınıf çizimlere uygun yapılar konu anlatımı. Kaç birim küp var? Bu sorulara geçmeden önce birim kü ne demek onu öğrenmeliyiz. Birim küp bütün kenarları bir birim olan küplere denir. İzometrik veya kareli kağıt kullanarak birim küpler oluşturabiliriz. Aşağıdaki 4 tane birim küp cizilmiştir.

Çizimlere uygun yapılar etkinlik

Dokuman Sayfası

4.Sınıf Çizimlere uygun yapılar etkinliklerini indirmek isterseniz döküman sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

çizimlere uygun yapılar

Birim küpleri sayarken 3 boyutlu olarak düşünmeliyiz. Şekli kafamızda canlandırmalı, sayımı ona göre yapmalıyız. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki resimde yer alan birim küpleri bulmak için sadece gördüğümüz küpleri değil göremediğimiz küpleri de gözümüzün önünde canlandırmalıyız. En üstte duran birim küpün altında 3 tane daha birim küp bulunmaktadır.Bu sorularda en önemli olan konu dediğimiz gibi soruyu gözümüzün önünde canlandırmaktır.

Aşağıdaki şekli 4 katlı bir yapı olarak düşünelim.

birim küpler


Kat sayısı
Birim küp
birinci kat( en alt)
8
ikinci kat
6
 Üçüncü kat
 4
 Dördüncü kat
1

Sadece gördüğümüz birim küpleri sayarsak şekilde 13 birim küp olur. Soruyu yanlış cevaplamış oluruz. Şekilde 19 adet birim küp bulunmaktadır.

Çizimlere uygun yapılar kaç birim küp var adlı videomuzda yer alan örnekleri inceleyerek kendinizi değerlendirebilirsiniz. Videoda daha kolay sayım yapabilmek için videoyu arada durdurmanız faydalı olacaktır.Last modified: Sunday, 14 June 2020, 3:42 AM