okuma-hizi-testi

Okuma Hızı Testi

Anlamlı ve Hızlı okumayı hedefliyoruz

Okuma Hızı Testi

Sitemizde yer alan ve okuma hızını geliştirmeyi hedefleyen iki sayfadan birisindesiniz. Diğer oyunumuz "Hızlı Okuma Oyunu" ve okuma yarışı sayfamıza da göz gezdirebilirsiniz.

Gelelim bu sayfada yer alan okuma hızı testi uygulamasına. Okuma testi uygulaması ile verilen metinleri istediğiniz hızda okuyacaksınız. Bu uygulamada amaç kendimize en uygun hızı belirleyip okuma alışkanlığımızın sınırlarını zorlamak. Oyunu açtığınızda göreceğiniz gibi seçilen metindeki kelimeler karşınıza sıra ile gösterilecek ve sizler de anlayarak okuma çalışması yapacaksınız. Metinleri dakikada 200 kelime okunacak şekilde ayarladık. Bu hızı düşürebilir arttırabilirsiniz. Hız konusunda aşağıdaki sayıları taban olarak alabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hızın sonu yok!Okuma hızı taban olarak;

  • İlkokul 1.sınıf sonunda dakikada 60-70 kelime
  • 2 . sınıf sonunda 70-80 kelime,
  • 3. sınıf sonunda ise 80-90 kelime .
  •  4.sınıfta  90-100 kelime
  • 5. sınıfta ise 110-120 kelimeye çıkması beklenir.
  • Erişkinin okuma hızı çok farklı olup ortalama 200-300 arasında değişmekte olup dakikada 1000 kelime okuyanlar bile olmaktadır.

Karga ile tilki

Okuma metni

Başlangıç ve uygulamayı öğrenmek adına güzel bir metin. Bireysel hızınızı iki üç deneme sonra tam olarak öğrenebilirsiniz.

Kurbağa metni

Okuma Metni

Metindeki kelimeler biraz arttı. Fakat hızınızı hemen arttırmaya çalışmayın. Birinci öncelik her zaman doğru okuma.

Değişik bir metin

Okuma metni

Bu metin bildiğiniz metinlerden değil. Okuma öncesi metni hiç incelemeyin! Oku tuşuna basın farkı göreceksiniz.

Anlayarak okuma

Okuma zamanı

Bu metni olabildiğince hızlı okuyunuz. Okuduklarınızı bir kişiye anlatınız. Bakalım metni anlayabilecek misiniz?

Dil üzerine yazılmış bir metin

Okuma metni

Tatlı dilin önemi üzerine yazılmış bir metin. Keyif alacağınızı düşünüyoruz. Bütün metinlerde bir okuma yapıp anlatmayı deneyin. İmkan varsa birinin sizi takip etmesini isteyin. Yanlıs okunan bir kelime için ceza belirleyebilirsiniz.

Fıkra

Okuma metni

Bu metinde hoşumuza giden bir fıkrayı ekledik. Metin alanını temizleyerek sizde sevdiğiniz metinler ile çalışma yapabilirsiniz.

Tekerleme

Okuma Metni

Bu haftalık son oyunumuz bir tekerleme. Hızı arttırdıkça biz keyifli anlar yaşadık.

Yukardaki uygularamaların bilimsel bir dayanağının olduğunu söylemiyoruz. Hedefimiz eğlenerek eğitim faliyetlerine katkı sağlamayı istiyoruz. Hatalarımız, metinlerle ilgili telif hakkı gibi konularda admin@ilk-okul.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Oyun ile ilgili görüşlerinizi sayfanın sonundaki yorum bölümünden paylaşırsanız etkinliklerimizi daha iyi hale getirmeye çalışacağız.

Derslerinizde başarılar dileriz.
ilk-okul.com              

Bülten aboneliği

Bültene abone ol

Sitemizde yer alan eğitici oyun, etkinlik, dokuman ve deneme sınavlarından mail ile bilgilendirme almak isterseniz haber bültenimize ücretsiz abone olunuz( yeni sayfada açılır)
Last modified: Thursday, 11 June 2020, 4:04 AM