Isınma Amacıyla Kullanılan Araç Gereçler

3.sınıf fen bilimleri dersi ısınma amacıyla kullanılan araç gereçler konu anlatımı. Bu sayfada elektrikli araç gereçleri tanıyalım konusunun ilk bölümü olanısınma amacıyla kullanılan araç ve gereçler örnekler verilerek kullanım alanına göre sınıflandırılarak anlatılmıştır.Evimizde, okulda - sınıflarımızda, çalışma mekanlarında farklı kullanım amaçlarıyla elektrikli araç gereçleri kullanırız. Elektrikli araçlar ile birçok işi daha kolay yaparız. Isıtma amacıyla kullanılan araç ve gereçler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

ısınma amacıyla kullanılan araç gereçler

  • Elektrikli soba
  • Elektrikli radyotör
  • Klima
  • Kombi


Evlerimiz ve çalışma alanlarımızı ısıtmak için elektrikli soba, elektrikli radyatörler, kombi ve klimayı kullanırız. Klima aynı zamanda soğutma amaçlı kullanılan bir teknolojik alettir.

Evimizi kalorifer ile ısıtıyorsak kalorifer kazanında ısınan suyun evin içindeki peteklerin içinde gezebilmesi için de elektriğe ihtiyaç duyarız. Elektirik kesildiğinde kaloriferlerin de çalışmadığı dikkatinizi muhakkak çekmiştir.


Isınma amacıyla kullanılan araç gereçler tarihçe

ısınma amacıyla evimizde kullandığımız araç ve gereçler aşağıda tabloda verilen tarihlere göre icat edilmiştir. (Patent alınma tarihleri baz alınmıştır. )


Teknolojik alet
İcat edildiği tarihi
Mucidi
Elektrikli soba
1887 Dr. W. Leigh Burton
Elektirkli radyötör
1891 Herbert John Dowsing
Klima 1902 Willis Haviland Carrier
Kombi 1894 Johann Vaillant

Isınma Amacıyla kullanılan araç gereçler resimler

Isınma amacıyla kullanılan araç ve gereçlerin resimleri


Görsel
Aracın ismi
elektrikli soba Elektrikli soba
elektrikli radyötör Elektrikli radyötör
klima Klima
 kombi  Kombi


Last modified: Monday, 9 August 2021, 10:37 PM