Elektriği Nasıl Güvenli Kullanabiliriz

Elektriği Nasıl Güvenli Kullanabiliriz 3.sınıf fen bilimleri elektrik kaynakları konusu içinde yer almakla birlikte hayatımızın her alanında önemli bir yere sahiptir. Elektrik tanım olarak elektrik enerjisinin gündelik yaşamda kullanılan biçimi olarak tanımlanabilir. Elektrik enerjisini güvenli kullanılmaması durumunda yaralanmalar hatta ölümle sonuçlanan kazalar yaşanabilir.

Elektriği Nasıl Güvenli Kullanabiliriz

elektriği güvenli kullanmak için;

Kullanma Kılavuzu

Elektrikli araçları kullanmaya başlamadan önce kullanma kılavuzunu dikkatli bir şekilde okumalıyız. Kullanım kılavuzları elektrikli araçların içinde bulundurulması zorunlu, bize aracı nasıl kullanacağımızı tarif eden küçük el kitaplarıdır

TSE Damgası

Yerli üretim elektrikli araçları alırken TSE damgasının olup olmadığına dikkat etmeliyiz. TSE Türk Stadartları Enstitüsü kurumunun kısaltılmasıdır. TSE elektrikli araçların belirli standartlara göre yapılıp yapılmadığını denetler. TSE elektriği nasıl güvenli kullanabiliriz sorusunun bizim yerimize sorar ve bunun için kontroller yapar.Prizlere Dikkat

Elektrikli bir aracı prize takarken mutlaka kapalı konumda olduğundan emin olmalıyız. Elektrikli bir araç gereci çalıştırabilmemiz için önce aracın fişini prize takmamız gerekir. Prizler şehir elektriğinin elektrikli araç gereçlere aktarıldığı yerdir.

Islak Ortamlar ve elektrik

Islak ortamlar elektrikli araçların en tehlikeli olduğu ortamlardır. Ellerimiz ıslak olduğunda kesinlikle elektrikli araçlardan uzak durmalıyız. Yine aynı şekilde yerlerin ıslak yada nemli olduğu ortamlarda elektrikli araçların çalıştırılması çok tehlikelidir.

Fişi Prizden Çek

Elektrik her ne kadar hayatımızın içinde olsa da elektriği nasıl güvenli kullanabiliriz sorusuna mantıklı cevaplar bularak kendi güvenliğimizi sağlayabiliriz. Elektirikli araçlar çalışmadığı anlarda onları prizden çekmek de mantıklı bir harekettir. Tatile çıkarken, evde uzun süre kimse olmadığı durumlarda bazı elektrikli araçların fişlerini prizden çekebiliriz. Fişi prizden çıkartırken ailemizden yardım istemeliyiz.

Kapaklı Prizler

Küçük çocuklar elektirğin tehlikelerini bilmedikleri için elektrik prizini oyuncak olarak görebilmektedir. Bu da çok büyük tehlikeye neden olmaktadır. Küçük çocukların güvenliği için kapaklı prizleri tercih etmeliyiz. Yanmış fiş, priz yada kabloları yenisi ile değiştirmeliyiz.

Elektrik kabloları

Sokakta oyun oynarken elektrik kablolarının olduğu yerlerden uzakta oynamalıyız. Özellikle uçurtma uçururken bu hususa özellikle dikkat etmeliyiz. Bazen kaza eseri elektrik kablolarında kopmalar yaşanmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşırsak hemen o bölgeden uzaklaşmalı yetkililere haber vermeliyiz. Elektrik kablolarına temas etmek ölümle sonuçlanabilir. Evimizde ise elektrik kablolarının dağınık bir şekilde bulunması tehlike oluşturabilir. Elektiği güvenli kullanmak için kabloların halı kilim vs gibi eşyaların altından geçirmemeliyiz.Elektrikli araçlara dokunma

Elektrikli araçlar bozulduğunda yetkili kişilerden yardım almalıyız. Bozulan araçların içine hiç bir şekilde müdahale etmemeliyiz.

Çevremizde elektrik akımına kapılmış bir kişi görürsek ona dokunmamalıyız. Çünkü o esnada bizi de elektrik çarpar. İmkan varsa büyüklerimizden yardım isteyip elektrikli eşyanın prizini fişten çekebiliriz.

Yukarıda elektriği nasıl güvenli kullanabiliriz sorusun cevabı maddeler halinde listeledik. Şimdi anlattıklarımızı bir tablo halinde özetleyelim.


Elektrik
Güvenli kullanım
Bilinçli olalım
Kullanım kılavuzunu okuyalım
İyi seçimler yapalım
Kullandığımız araçlarda TSE damgası arayalım
 Elektrik ve su
 Elektrik ve su yanyana hiçbir zaman gelmemeli. eğer geliyorsa biz orda olmamalıyız.
 Prizler  Kapaklı prizler kullanmalı, gereksiz durumlarda fişi prizden çekmeliyiz.
 Elektirik kabloları
 Elektrik kablolarından mümkün olduğunca uzak durmalıyız.
 Yetkili kişiler
 Her işin bir uzmanı olduğunu unutmamalı. Elektrikli araçların tamir bakım ve kurulumunu elektrikçilere bırakalım.
Last modified: Sunday, 21 February 2021, 4:21 PM