Eş anlamlı kelimeler etkinlik

4.sınıf eş anlamlı kelimeler etkinlik sayfası ile eş anlamı kelimeler ile ilgili öğrenilenleri tekrar edebilirsiniz. Eş anlam yazılış ve okunuş bakımından farklı fakat anlamca aynı olan kelimelerdir. ev - konut , ad - isim başlangıç olarak örnek olarak gösterilebilir. Diğer bir adı anlamdaş kelime olan eş anlamlı kelimeler ile ilgili etkinliklerimiz;

4.sınıf eş anlamlı kelimeler etkinlik

  • eş anlamlı kelime ezberleme,
  • anlamdaş kelime eşleştirme,
  • listeden seçme ve eşleştirme
  • Eş anlamlı kelimeler ile cümle oluşturma etkinliklerinden oluşmaktadır.

Eş anlamlı kelimeler etkinlik

Eş anlamlı kelimeler etkinlikleri 5 farklı sayfadan oluşmaktadır. dosyalar pdf formatında yüklendiği için winrar gibi programlara ihtiyaç duymazsınız. Direkt olarak kullandığınız cihaza indirebilirsiniz. eş anlamlı kelimeler ile ilgili hazırlamış olduğumuz etkinlik ve dokümanlar tablo halinde sunulmuştur. Tablodan seçim yaparak istediğiniz dosyaları indirebilirsiniz.
Etkinlik adı
Açıklaması - İçerik
Bağlantı linki
Eş anlamlı kelimeler listesi
Bu sayfa etkinlik sayfası olarak değil kelimeleri ezberleme amaçlı kullanılabilir. 4.sınıf öğrencilerinin bilmesi gereken etkinlikleri listeledik. 4 sayfadan oluşuyor.
indirme sayfası
Etkinlik 1
Bu sayfadaki etkinklik eş anlamlı kelimeleri listeden seçerek yazma üzerine hazırlanmıştır. 2 sayfadan oluşmaktadır. Öğrencilerden beklenen tablo içinde yer alan kelimelerden eş anlamlı yani anlamdaş olanları bulmak ve gözlüklerin içine yazmak.
indirme sayfası
 Etkinlik 2
 Etkinlik 1'in devamı şeklinde düşünülebilir. Bu çalışma kağıdı da 2 sayfadan oluşuyor. Tek fark verilen sözcükleri kelebeklerin içine yazılmasının beklenmesi.
 indirme sayfası
 Etkinlik 3
 Üç numaları etkinliğimizde bir kelimeyi biz yazdık bu kelimenin eş anlamlısını öğrenciler verilen boşluklara yazacaklar. Bu ödevin farklı yanı listeden seçim değil doğrudan öğrencinin anlamdaş kelimeyi bulmasının istenmesidir.
 indirme sayfası
 Etkinlik 4
 Eş anlamlı kelimeler çalışma kağıdı olarak kullanılabilecek bu çalışmada eş anlamlı kelimeler eşleştirme ve eş anlamlı kelimeler cümle içinde kullanma şeklinde hazırlanmıştır. Verilen bir cümlede altı çizili kelimenin anlamdaşı ile değiştirilmesi beklenmektedir. 2 sayfadan oluşmaktadır.
 indirme sayfası
 Etkinlik 5
 Bu çalışma sayfası da üst tarafta anlattığımız etkinliğe benziyor. Öğrencilerin kelime hazinesini geliştirici etkinliler içermektedir.
 indirme sayfası


Öğrencilerin etkinliklere başlamadan önce mutlaka tablonun başında yer alan eş analamlı kelimeler listesini çok iyi çalışmaları gerekmektedir. bu tablodaki kelimeler yeterli olmazsa online olarak hazırlanmış eş anlamlı kelimeler sözlüğü de ilginizi çekebilir.

Bu sayfada sizlere eş anlamlı kelimeler konusu ile ilgili etkinliklerimizi tablo halinde gösterdik.

Last modified: Sunday, 21 June 2020, 2:44 PM