Kısaltmaların yazımı

4.sınıf Türkçe dersi kısaltmaların yazımı konu anlatımı, konu özeti etkinlikleri ve çalışma kağıdı sayfanın içeriğini oluşturmaktadır. Kısaltmaların yazımı etkinlikleri sayfasından etkinlikleri indirebilirsiniz. 4.Sınıf öğrencileri için hazırlamış olduğumuz dokümanlar sayfasında sıkça kullanılan kısalatmaların listesine ve 4.sınıf kısaltmalar etkinlikleri bulunmaktadır. 4.sınıf kısaltmalar test çöz sayfamızı ziyaret ederek de öğrendiklerinizi değerlendirebilirsiniz.

kısaltmaların yazımı

Kısaltma nedir

Kısaltma bir sözcüğün, özel ismin veya terimin içinde bulunan harfleri kullanılarak daha kısa ifade ediliş biçimidir. Kısaltmalara PTT, FB, GS, BJK, TBMM, fiz. örnek olarak gösterilebilir. Kısaltmaları yazı yazarken zaman kazanmak için kullanırız. Aşağıda kısaltmaları kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralları listeledik.

Kısaltmaların kuralları

Türkçe'de kullanılan kısaltmalar ile ilgili kurallar aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. 4.sınıf Türkçe dersi yazım kuralları konusu içerisinde yer alan bu maddeleri çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

  • Kuruluş, ülke, dergi, kitap ve yön adlarının kısaltmaları yapılırken her kelimenin ilk harfi büyük harfle yazılır. Kısaltmaların arasına nokta konulmaz. Gelenekselleşmiş hale gelen T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) bu kuralın dışındadır.

İsim
Kısaltması
Türkiye Büyük Millet meclisi
TBMM
Türk Dil Kurumu
TDK
 Milli Eğitim Bakanlığı
 MEB
 Kutadgu Bilig
 KB
 Kuzeydoğu
 KD
 Türkiye Cumhuriyeti
 T.C.
 Ametika Birleşik Devletleri
 ABD


  • Ölçü birimlerinin uluslararası kısaltmaları kullanılır.
ölçü birimi
kısaltması
kilometre km
milimetre mm
 metre  m
 litre  L
 mililitre  mL
 kilogram  kg
 gram  g
 dakika  dk

  • Kuruluş isimleri, kitap adları, dergi isimleri  ve yön isimleri ölçülerden farklı olan kelimelerin kısaltılmasında şu kural uygulanır: ilk harf ile  kelimeyi oluşturan temel harfler dikkate alınır. Kısaltılan  sözcük / sözcük grubu; özel ad, unvan veya rütbe ise ilk harf büyük; cins isim ise ilk harf küçük olur.


Kelime
kısaltması açıklama
Almanca Alm. Özel isim ilk harf büyük
İngilizce İng. Özel isim ilk harf büyük
 Çınar Mahallesi
 Çınar Mah.
 Özel isim ilk harf büyük
 Profesör  Prof.  Ünvan ismi ilk harf büyük
 Doktor  Dr.  Ünvan ismi ilk harfi büyük
 Avukat  Av.   Ünvan ismi ilk harfi büyük
 General  Gen.  Rütbe ismi ilk harf büyük
 Kimya  kim.  tür ismi ilk harf küçük
 Fizik  fiz.   tür ismi ilk harf küçük
 Matematik  mat.    tür ismi ilk harf küçük
 Çeviren  çev.    tür ismi ilk harf küçük
 Hazırlayan  haz.    tür ismi ilk harf küçük
 Sıfat  sf.    tür ismi ilk harf küçük


Kısaltmalara gelen ekler

kısaltmalara gelen eklerin yazımı en çok karıştırılan konulardan birisidir. Yazım kuralları sorularında karşımıza bolca çıkmaktadır. Kısaltmalaraa gelen ekleri aşağıdaki kurala göre yazarız.

  1. Küçük harflerle yapılan kısaltmalarda getirilen ekler kelimenin okunuşuna göre getirilir. Örnek : cm'yi,  km'den, kg'dan, mm'den
  2. Büyük harflerle yapılan kısaltmalarda kısaltmanın son harfine göre ek getirilir. Örnek : THY'ye, TRT'den, TL'nin
  3. Bir kelime gibi okunan kısaltmalarda 2.maddede bahsedilen kural geçerli değildir. Örnek: NATO'dan, UNESCO'ya, ASELSAN'da
  4. Sonu nokta ile biten kısaltmalara getirilen ekler kesme işareti ile ayrılmaz. Ek noktadan sonra yazılır. Örnek : Alm.dan, İng.yi,

4.Sınıf kısaltmalar etkinlik

4.sınıf kısaltmalar etkinlikleri aşağıda listelenmiştir. dokuman sayfamızdan pdf formatında indirebilirsiniz.

  • 4.Sınıf kısaltmalar listesi indir
  • 4.sınıf kısaltmalar etkinlik indir

Yukarıdaki bağlatıları kullanarak indirme sayfasına yönlendirileceksiniz. İstediğiniz etkinliği seçerek indirebilirsiniz.

En son değiştirme: 26 Haziran 2020, Cuma, 15:13