Hızlı okuma metinleri

İlkokul 1.sınıf, 2.sınıf,3.sınıf ve 4.sınıf öğrencileri için hazırlanan hızlı okuma metinleri ile ilkokul öğrencilerinin Türkçe ders kitaplarında yer alan metinleri daha hızlı ve akıcı bir şekilde okumasını hedefliyoruz. Bu amaçla Türkçe ders kitabında yer alan metinleri ve öğrenci seviyesine uygun olarak seçtiğimiz metinleri birer oyun haline getirdirdik. Aşağıda bu oyunların bağlantılarını ve açıklamalarını göreceksiniz.

hızlı okuma metinleri

Hızlı okuma oyunu

Bu oyunumuz değişik seviyelerden oluşmaktadır. Hece ve harf sayılarına göre grupladığımız kelimeleri öğrencilerimiz olabildiğince hızlı ve doğru  şekilde okuyacaklar. Oyun sonunda biz de öğrencinin kelimeyi okuma hızını saniye cinsinden hesaplayacağız. Öğrencinin oyun sonundaki okuma hızı saniye cinsinden ne kadar düşükse öğrencinin okuması o kadar hızlıdır. 

Oyunun bir ebeveyn yada öğretmen gözetiminde uygulanması yanlış okumaların önüne geçecektir. Bu oyuna ulaşmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz. 

Okuma hızı testi

 Okuma testi uygulaması ile verilen metinleri istediğiniz hızda okuyacaksınız. Bu uygulamada amaç kendimize en uygun hızı belirleyip okuma alışkanlığımızın sınırlarını zorlamak. Oyunu açtığınızda göreceğiniz gibi seçilen metindeki kelimeler karşınıza sıra ile gösterilecek ve sizler de anlayarak okuma çalışması yapacaksınız. Metinleri dakikada 200 kelime okunacak şekilde ayarladık. Bu hızı düşürebilir arttırabilirsiniz. Hız konusunda aşağıdaki sayıları taban olarak alabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hızın sonu yok!

Okuma hızı testi sayfamıza ulaşmak için tıklayınız

Okuma yarışı

Öğretmenlerin sınıflarda uyguladığı okuma yarışının internet ortamında uygulanmasını sağlayan metinler hazırladık. Bu metinler ile dakikada okuduğunuz kelime sayısını belirleyebilir, okuma yarışlarını evde uygulayabilirsiniz. İlgili sayfaya gittiğinizde yapmanız gerekenler çok basit:

  • Okumaya başla butonuna basmak
  • Başlık dahil olmak üzere metni okumak.
  • Metin bitiğinde bitir tuşuna basmak.

Okuma yarışı sayfamızda kendi okuma hızınızı hemen belirleyebilirsiniz. 


Okuma yazma süreci

1.Sınıf öğrencilerimizi de unutmadık. 1.grup harflerden e ve l harflerinin verilmesi ile birlikte öğrencilerimizin eğlenerek oynayacakları bir oyunu sitemiz sayfalarında yer vereceğiz. Okuma yazma oyunu sayfamıza erişmek için sayfamızı takip ediniz. 

En son değiştirme: 5 Ekim 2020, Pazartesi, 02:37