Bitkilerin hayat döngüsü

3.sınıf fen bilimleri bitkilerin hayat döngüsü konu anlatımı ve konu özeti bu dersin içeriğini oluşturmaktadır. Bu konu bazı kaynaklarda bitkilerin yaşam döngüsü şeklinde de işlenmektedir. Tohumdan bir bitki nasıl oluşur hiç düşündünüz mü? Peki bir meyvenin içindeki tohumlara dikkat ettiniz mi? Bitkiler doğada bir döngü halindedir. Döngü bir olayın birden fazla tekrarlanması olarak tanımlanır. Yani tohum fidan olur. Fidan ağaç olur. Ağaç meyve verir. Meyvedeki tohumlar yeni ağaç oluşmasını sağlar. Aynı bir çocuk şarkısında bahsedildiği gibi. Tohumlar fidana / fidanlar ağaca ...

Bitkilerin hayat döngüsü bir deney ile çok rahat gözlemlenebilir. Tohumdan Bitki Oluşuyor deneyini evde basit malzemeler ile siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu deney için gerekli malzemeler nohut, mercimek vb. tohumlar; boş bir kap, pamuk, saksı, toprak ve su.

bitkilerin hayat döngüsü

Bitkilerin yaşam döngüsü deneyi nasıl yapılır

  1. Boş kabın zeminine bir miktar pamuk koyarız.
  2. Tohumların bir kısmını pamukların üstüne yerleştiririz.
  3. Pamuğun geri kalan kısmını tohumların üzerine yerleştiririz.
  4. Pamuğu nemli kalacak şekilde belirli aralıklarla sularız. Bu noktada çok su verip tohumu cürütmemeye dikkat etmeliyiz.
  5. Bitkimiz büyüdükten sonra bitkimizi saksıya alıp gelişimini gözlemleyebiliriz.
  6. Bitkimiz büyüdüğünde eğer varsa meyvelerindeki tohumlar ile yeni bitkiler yetiştirebiliriz.

Tohumdan bitki oluşurken uygun şartlar sağlanırsa önce tohumdan yapraklar çıkmaya başlar . Yani çimlenme başlar. Çimlenen tohum olgunlaşmış bitkiyi zamanla oluşturur.  Olgun bitki bir süre sonra çiçek oluşturur ve daha sonra tohum oluşturur. Tohum üreten bitki bir süre sonra ölür. Böylece bitkininin yaşam döngüsü tamamlanır.

Last modified: Thursday, 18 March 2021, 10:07 PM