Okuma anlama metinleri

1.Sınıf okuma anlama metinleri, 1. sınıf düzeyinde okuma anlama çalışması yapabileceğiniz online web uygulamasıdır. Ayrıca okuma metinlerinin yazdırılabilir pdf formatlarını da indirip kullanabilirsiniz. İndirme bağlantısı sayfanın devamında yer almaktadır.

 1.Sınıf Okuma anlama metinleri çeşitli kaynaklardan seçtiğimiz metinlerin okunması ve metinle ilgili soruların cevaplandırılması ile gerçekleştirilmektedir. Her metnin okuma süresi farklıdır. Çünkü metinlerin kelime sayısı farklılık göstermektedir. Online okumalarda soru sayı 3 test sorusu ile sınırlandırılmıştır. Fakat yazdırılabilir pdf formatındaki çalışma kağıtlarında soru sayısı çeşitlilik göstermektedir. Dakikada 50 kelime okuyabilen öğrenciler sınavı çok rahat tamamlamaktadır.

1.Sınıf okuma anlama metinleri

Bedavacı Sincap

Başla

Bedavacı sincap metni ile okuma anlama etkinliklerine başlıyoruz. Bu metin 92 kelimeden oluşuyor. Okuma hızınız dakikada 50 kelime ise çok rahat bir şekilde bu sınavı tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bu metin için okuma süreniz 110 saniye, mini test süreniz ise 100 saniye. Başarılar.

Avcı ile Aslan

Oku!

Şimdi sırada Avcı ile sincap masalı var. Ormanların kralı aslan ile bir avcı arasında geçen komik bir masal. Çünkü son beklenmedik şekilde bitiyor. Metnimiz 116 kelimeden oluşuyor. Bu yüzden okuma sürenizi 139 saniye olarak belirledik. Mini test için yine 100 saniye var. Başarılar!

Kazan Doğurdu

Oku Test Çöz

Bir fıkra ile devam ediyoruz. Çünkü okumak eğlenceli bir etkinlik. Nasreddin Hoca'nın kazan doğurdu fıkrası 1.sınıf öğrencileri tarafından anlamlı okumada kullanılabilir. Fıkra tam olarak 128 kelime. Bu yüzden size metni okumak için toplam 152 saniye veriyoruz. Keyifli okumalar

Altın Yumurtlayan Tavuk

Okuma Zamanı

Bir açgözlülük masalı olan Altın Yumurtlayan Tavuk karşınızda. Masal 124 kelimeden oluşuyor. Bu sefer okuma süreniz 148 saniye. Çünkü metin diğer metinlere göre biraz daha uzun. Fakat merak etmeyin yine dakikada 50 kelime okuyabiliyorsanız zorlanmadan sınavı tamamlayabilirsiniz. Sınavda başarılar.

Aslanın sarayı

Başla

Aslan'ın sarayı çok sevdiğimiz masallardan bir tanesi. Çünkü bu masalda tilki zor durumdan çok güzel kurtuluyor. Masalda toplam 121 kelime var. Bu masalı 145 saniyede bitirmeniz gerekiyor. Yine metin sonunda 3 soru soracağız. Başarılı olmak için üç soruya da doğru yanıt vermeniz gerekiyor.

Özetle bu sayfada okuma anlama metinleri 1. sınıf öğrencileri için ihityaç duyacağınız kaynakları listeledik. Gün geçtikçe zenginleşecek bu sayfaya destek olmak için sayfayı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bknz: Okuma anlama becerilerinin geliştirilmesiLast modified: Thursday, 5 August 2021, 12:41 PM