Matematik oyunları

2. sınıf matematik oyunları eğlenerek öğrenmeyi kolaylaştırıcı etkinliklerden oluşmaktadır. 2.Sınıf matematik dersi kazanımlarına göre hazırladığımız oyunlar ile matemateğin eğlenceli hale geldiğini göreceksiniz.

Bu sayfada yer alan oyunlar, öğrencilerin aritmetik işlem yeteneklerini arttırmaya yardımcı olmayı hedeflemektedir. Toplama oyunu, çıkarma oyunu, en yakın onluk, ritmik sayma, saat okuma oyunu gibi oyunları sayfanın devamında bulabilirsiniz. İlkokul etkinlikleri sitesi olarak ilkokul düzeyinde etkinlik, uygulama, eğitsel oyunlar ve deneme sınavları hazırlıyoruz. Bu etkinliklerden haberdar olmak için bizi instagramdan takip edebilirsiniz.

İnstagram Takip

,

Telegram Katıl

Aşağıda ilkukul 2.sınıf öğrencileri için hazırlamış olduğumuz oyunlara, açıklamalarına ve linklere ulaşabilirsiniz.

2.Sınıf matematik oyunları

Düzey Oyun Açıklaması Bağlantı
 Yeni Oyun:
 Çarpım tablosu oyunu: Yeni oyunumuz karşınızda.. Çarpım tablosu oyununu. Eski oynumuzu oynadıysanız benzeri fakat bazı değişiklikler ve eklemeler yaptık. Beğeneceğinizi umuyoruz.  Oyna
2.Sınıf toplama oyunu
20 dan büyük sayı olmaz.
Oyna
2.Sınıf çıkarma oyunu
20 den büyük sayı olmaz
Oyna

Eldesiz toplama

2 Basamaklı sayılar ile eldesiz toplama işlemi sınavları. Zamana karşı yapılır. Her denemede farklı sorular ile karşılaşırsınız.  Sınav sonunca anında doğru ve yanlışlarınızı görebileceksiniz. 
 Oyna

 Eldeli toplama


 2 basamaklı sayılar ile eldeli toplama işlemi sınavı. Toplam 10 soru. Her denemede farklı sınav ile karşılaşacaksınız. Toplama işlemi becerisini geliştirmek için hazırlandı. Bu oyun öncesi mutlaka kağıt kalem yanınızda olmalı!
 Oyna
 Onluk bozmadan çıkarma
 2 Basamaklı sayılar ile çıkarma yapacağız. Fakat çıkarma yaparken işşimiz kolay. Çünkü onluk bozmadan işlem yapacağız. Zamana karşı yarıştığımızı unutmayınız.
 Oyna
 Onluk bozarak çıkarma
 Çıkarma işlemine çalışmaya devam ediyoruz. Yine 2 basamaklı sayılar ile çalışacağız. Fakat bu sefer onluk bozmamızı gerektirecek sorular bulunuyor. Kağıt kaleminiz hazırsa başlayalım. 
 Oyna
 Dört işlem sınavları
Kendini sürekli olarak yenileyen sınavlar. Anında geri bildirim. Dört işlem sınavları. ilkokul öğrencilerinin okuma yazmadan sonra en temel düzeyde kazanması gereken dört işlem becerisine yönelik sınavlar hazırladık.  Sınav Sayfası


Düzey Oyun Açıklaması Bağlantı
 Ritmik sayma
 Ritmik saymalar ile ilgili sonsuz sayıda online sınav. Sorular kendini sürekli olarak yeniliyor. Yandan istediğiniz düzeyi seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz.
 2 Ritmik
3 Ritmik
4 Ritmik
5 Ritmik
10Ritmik
Çarpım Tablosu Ezberleme Oyunu
En sevilen oyunumuz. Çarpım tablosu ezberleme oyunu. Çarpım tablosuna çalışmak istiyorsanız bu oyun tam size göre. Çünkü sadece istedğiniz sayılar ile çalışma imkanınız var. 2.sınıf öğrencilerinin bilmesi gereken düzeyler: 1,2,3,4,5
 Oyna
 En Yakın onluk
 En yakın onluk konusu 2.sınıf öğrencilerinin zorlandığı bir konudur. Bu konu ile ilgili iki farklı oyunumuz bulunuyor. İstediğinizi deneyebilirsiniz.
 1.Oyun
 2.Oyun
Sayıları karşılaştırma
 Hangi sayı büyük hangi sayı küçük. 2.Sınıf matemaitk dersi kazanımları içinde yer alan bu konu için zamana karşı bir sınav hazırladık
 Başla
 Tahmini toplam
Tahmini fark

 Tahmini toplam ve tahmini fark konusu en yakın onluk konusu ile ilişkili bir konudur. Tahmini toplam ve tahmini fark konusu ile ilgili bol bol alıştırma yapmak isterseniz doğru yerdesiniz.
 Tahmini Toplam

Tahmini Fark
 2. Sınıf saat okuma uygulaması
 Saat kavramının öğretilmesi, saat kaç sorusunun cevabının bol örnekle çözülebileceği bir uygulama
 Oyna
 Sayı Okuma Oyunu
 2 Basamaklı sayıları okuma oyunu /uygulaması.
25 saniye içinde harikalar yaratın
 Oyna

Matematematik Oyunları Kazanım İlişkisi

Yukarıdaki tabloda yer alan bütün oyunları ve uygulamaları 2.sınıf matematik dersi kazanımlarına göre hazırladık. Her oyunda dikkat edeceğiniz gibi zaman kavramını da eklemeye çalıştık. Çünkü bir işlemi doğru yapmanın yanı sıra hızlı yapabilmek de çok önemli. Gelelim oyunlar ile kazanımların ilişkisine.

Toplama oyunları kazanım: Toplamları 100’e kadar (100 dâhil) olan doğal sayılarla eldesiz ve eldeli toplama işlemini yapar.

Çıkarma oyunlarının kazanım: 100’e kadar olan doğal sayılarla onluk bozmayı gerektiren ve gerektirmeyen çıkarma işlemini yapar.

Ritmik sayma oyunu kazanım:  100 içinde ikişer, beşer ve onar; 30 içinde üçer; 40 içinde dörder ileriye ve geriye doğru sayar.

Çarpma Oyunu kazanım: Doğal sayılarla çarpma işlemi yapar.

Sayıları karşılaştırma: 100’den küçük doğal sayılar arasında karşılaştırma ve sıralama yapar.

En yakın onluk, tahmini toplam, tahmini fark : 100’den küçük doğal sayıların hangi onluğa daha yakın olduğunu belirler.

İki doğal sayının toplamını tahmin eder ve tahminini işlem sonucuyla karşılaştırır.

Doğal sayılarla yapılan çıkarma işleminin sonucunu tahmin eder ve tahminini işlem sonucuyla karşılaştırır.

Saat okuma: Tam, yarım ve çeyrek saatleri okur ve gösterir.

Sonuç ve İletişim

2. Sınıf Matematik oyunları sayfasını sürekli olarak güncelliyoruz. Yenilenen oyunlardan haberdar olamak için sayfanın sonunda yer alan sosyal medya hesaplarından bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca sayfada bulduğunuz eksikler, çalışmayan bağlantılar, eklenmesini istediğiniz oyunlarla ilgili talep görüş ve önerilerinizi bize iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

İyi dersler.

En son değiştirme: 3 Eylül 2021, Cuma, 20:41