Arkadaşlarıma karşı davranışlarım

3.Sınıf arkadaşlarıma karşı davranışlarım konu anlatımı konu ve özeti bu dersin içeriğini oluşturmaktadır. Konu ile ilgili hazırlanmış etkinlikler ve online içerikleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Sınıf 3.Sınıf
Ders Hayat Bilgisi
 Konu  Arkadaşlarıma karşı davranışlarım
 Kazanım  Davranışlarının kendisini ve arkadaşlarını nasıl etkilediğini fark eder.
 Test Çöz
 Online Test Çöz
 Etkinlik  Etkinlik indir pdf

İnsanlar toplu halde yaşarlar. İnsan toplumsal bir varlıktır. Toplu halde yaşadığımız için de  yaptığımız davranış sadece bizi etkilemez. Herkesi etkiler. Gece evde gürültü yaptığımızda ailemizin uyuyamaması buna örnek olarak gösterilebilir. Top oynarken sokağın lambasını kırarsak oluşacak karanlıktan mahallemizde yaşayan insanlar olumsuz olarak etkilenir. Bu durum okulumuz için de aynen geçerlidir.

Okulda öğretmenlerimiz, okul çalışanları ve arkadaşlarımızla bir arada yaşarız. Okuldaki davranışlarımızın hem bize hem de çevremize yansımaları olur. Bu davranışlar bazen olumlu bazen de olumsuz şekilde olabilir. Yerde çöp gördüğümüzde bunu çöpe atar ve ellerimizi yıkarsak arkadaşlarımıza olumlu örnek oluruz. Fakat ders esnasında konuşursak  başkalarının dikkatini dağıtarak olumsuz davranış sergileriz. Şimdi olumlu davranış nedir, olumsuz davranış nedir sorularının cevabını örnekler üzerinde inceleyerek öğrenelim. .

Davranışların etkileri

Okulda yaşadığımız olaylar ve bu olayların sonuçlarına bazı örnekler verdik. Aşağıdaki örnekleri dikkatlice inceleyelim yaşanan durumların sonuçlarını ve etkilerini düşünelim.

Durum: Sınıfta top oynamak

Sonuç: Sınıfın penceresinin kırılması

Sınıf arkadaşlarımız etkilenir. Dışardaki ses sınıfın içine girdiği için dersleri anlamakta güçlük çekeriz. Dikkatimiz dağılır. Pencereyi kıran kişi biz olursak maddi kayıp yaşarız. Okul maddi kayıp yaşayabilir. Yapılan yanlış davranış hem camı kıran kişiyi hem de sınıftaki diğer kişilere etkisi vardır.

Durum: Sınıf nöbetçisinin sınıfı havalandırması

Sonuç:  Sınıfın havası temizlenir.

Sınıf nöbetçisinin sınıfı havalandırması olumlu bir davranıştır. Bu davranış ile sınıfın havası temizlenir. Hasta olmayız. Temiz bir havada dersimizi işleriz. Sınıf nöbetçisinin yaptığı davranış sınıfımızdaki arkadaşlarımızı olumlu yönde etkiler. Nöbetçi olduğumuz günlerde arkadaşlarımızın daha iyi ortamda ders işlemesi için bu şekilde davranışlarda bulunabiliriz. Mesela sıraların düzenini sağlayabiliriz.

Durum: Eşyalarımızı evde unutmak

Sonuç:  Ders esnasında olumsuzluk yaşarız.

Eşyalarımızı evde unutursak ilk olarak bu durum bizi olumsuz etkiler. Sınıfta yapılan etkinliklere katılamayız. Dersi tam olarak anlamayız. Ayrıca ders esnasında eksik eşyalarımızı arkaşlarımızdan istersek onların da dikkatini dağıtırız. Hem kendimizi hem de arkadaşlarımızı kötü etkilemiş oluruz.

Durum: Sıraya geçmek

Sonuç : Daha mutlu oluruz. 

Sıraya geçmek medeniyet göstergesidir. Kantinde, kütüphanede, okula giriş ve çıkışlarında  sıraya girmek olumlu bir davranıştır. Bu tutum herkese saygılı olduğumuzu gösterir. Bu şekilde davranırsak kendimiz, çevremiz bundan olumlu olarak etkilenir. Okulda tartışma azalır. Daha mutlu bir ortamda eğitim hayatımızı geçiririz.

Nasıl davranmalıyız

Yaptığımız olumlu ve olumsuz davranışlardan bireysel yaşantımız etkilenir. Yaptığımız davranışlar aynı zamanda yaşadığımız toplumu da etkiler. Bu yüzden okulda, evde , oyunlarda sözlerimize ve hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Çevremizdeki insanlara saygılı davranmalıyız. Başkalarının kalbini kıracak söz ve davranışlardan uzak durmalıyız. Unutmayalım ki çevremize örnek olacak davranışlar sergilersek, çevremizdeki insanlar bizi daha çok severler.

Bugün arkadaşlarıma karşı davranışlarım konusu ile ilgili konu analtmı ve konu özetini kısaca paylaştık. Derslerinizde başarılar dileriz. 

Last modified: Sunday, 5 September 2021, 12:59 PM