Dünyamız düz olsaydı ne olurdu sorusu insanların aklını sürekli meşgul eden bir soru. Çünkü ilk çağlardan beri dünyanın şekli ile bir çok görüş öne sürülmüştür. Bu düşüncelerin bazılarına yüzyıllarca inanılmış. Fakat daha sonra dünyanın küre şeklinde olduğu kanıtlandıktan sonra tartışmalar sona ermiştir.

Tartışmalar sona ermiş diyoruz fakat 2000'li yıllarda bile hala dünyanın düz olduğunu savunan insanlar var! Biz gelelim bu sayfanın asıl amacına: dünya düz olsaydı neler yaşanırdı? Dünya düz olsaydı:

  • Dünya düz olsaydı mevsimler oluşmazdı. Dünyada mevsimlerin oluşmasının nedeni dünyanın dönme hareketi ve dünya ekseninin eğikliğidir.  Mevsimler oluştuğunda güneyde kış mevsimi ise Kuzey Yarımküre'de yaz mevsimi yaşanır. Ancak düz bir dünyada tüm gezegen sonsuza kadar aynı mevsimde olurdu.
  • Dünya düz olsaydı uzaktaki nesneleri görebilme şansımız artardı. Çünkü Dünya küre şeklinde olduğu için görüş alanımız 5 kilemotre ile sınırlı. Eğer Dünya'nın küre şeklinde olmasaydı, daha uzaktaki şeyleri daha yakından görebilirdik. Bunun çok da kötü olduğu söylenemez.
  • Pusulalar çalışmazdı. Manyetik kuzey olmadan, Kuşlar, uçarken hangi yöne gideceğini bilmezler.
Last modified: Monday, 13 September 2021, 11:03 PM