Duyu Organlarımız

3.sınıf duyu organlarımız konu anlatımı ve etkinlikleri bu dersin içeriğini oluşturmaktadır. Canlının kendi iç bünyesinde meydana gelen değişiklikleri ve yaşadığı ortamdaki uyarıları alan organlara duyu organları denir.

Duyu Organları

Beş duyu organımız vardır.Bunlar;

 1. Göz
 2. Kulak
 3. Burun
 4. Dil
 5. Deri

Duyu organlarımız ile çevremizi tanırız. Duyu organlarımızın görevleri kısaca aşağıdaki tabloda özetlenmiştir. Duyu organlarının detaylı olarak görevleri ve özellikleri yazının devamında anlatılacaktır.


Duyu organı
Görevi
Göz Görme
Kulak Çevredeki sesleri duyma
 Burun  Koku alma
 Dil  Tat alma
 Deri  Dokunma hissetme
Şimdi duyu organları ve görevlerini detaylı bir şekilde inceleyelim. Bu konu 3.sınıf düzeyinde anlatılmıştır.Göz

Göz görme organımızdır. Kaş ,kirpik, göz kapakları ise gözümüzü koruyan yapılardır. Gözümüzün renkli bölümüne iris denir. İris bazı insanlarda kahverengi, bazılarında mavi, bazı insanlarda yeşil veya ela renginde olabilir. Gözün ortasındaki siyah renkli kısma ise göz bebeği denir. Gözlerimizin görmesi için ışığa ihtiyacımız vardır. Işıksız ortamda görme olayı olmaz.

Göz kapaklarımız arabanın silecekleri gibi çalışır. Göz kapaklarımız gözlerimizi siler ve temiz tutar. Kaş ve kirpiklerimiz de yine gözümüze gelecek olan tozlara mani olarak gözümüzün temiz kalmasına yardımcı olur.

Göz sağlığının korunması için yapılması gerekenler
 • Gözümüzü tozdan , kirden ve korumalıyız.
 • Gözümüze kaçan cisimleri temiz bir mendille sileriz, elimizi dokundurmayız.
 • Başkasının havlusunu kullanmayız.
 • Aşırı ışıklı ortamlarda bulunmamalıyız. Güneşe doğrudan bakmamalıyız. Güneşli günlerde güneş gözlüğü takmalıyız.
 • Bilgisayar ve televizyona uzun süre bakmamalıyız.
 • Beslenmemize dikkat etmeliyiz.

göz

Kulak

Çevremizdeki  sesleri  duymamızı  sağlar. Kulağımız çevredeki bütün sesleri duymayacak şekildedir. Sadece belli aralıkta yüksekliği olan sesleri duyarız. Böyle olmasaydı  ve çevremizdeki seslerin hepsini duysaydık aynı anda yüzlerce  ses duyacağımız için sesten oldukça rahatsız olurduk.

Kulak sağlığımızı korumak için yapılması gerekenler :
 • Kulağimiza  sert ve sivri madde sokmayız. Pamuk çubuğu ile temizleme esnasında kulağımızın derilerine götürmemeliyiz. Bu kiri daha içeri sokar.
 • Yüksek sesli müzik dinlememeli. Patlama gibi ani yüksek seslerde ağzımızı açmalıyız.

KulakBurun

Burnumuz nefes almamızı ve etraftaki nesneleri koklamamızı sağlar. Burnumuz içindeki kıllar ve nem sayesinde aldığımız nefesi  süzgeç gibi temizler. Burun yoluyla akciğerlere giden hava böylece tozlardan temizlenmiş olur. 

Burnumuz sayesinde çevremizdeki en güzel kokuları alarak kendimizi daha iyi hissederiz. Yeni pişmiş yemek kokusu, yağmur sonrası toprak kokusu, çiçek kokusu , bebek kokusu ve yeni yıkanmış çamaşır kokusu gibi güzel kokulu varlıklar kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bununla birlikte bir sütün veya yemeğin bozuk olduğunu da kokusundan anlar böylece sağlıksız yiyeceklerden korunmuş oluruz.

Burun sağlığını korumak için yapılması gerekenler:
 • Ne olduğunu bilmediğimiz maddeleri koklamamalıyız. Zehirli madde olabilir.
 • Burun kıllarını  koparmamalıyız.  
 • Sigara içilen , havasız ve kirli ortamlarda bulunmamalıyız.

burun

Dil

Dilimiz tat alma ve konuşma organımızdır. İnsanlarla ileltişimimizi dilimiz sayesinde kurarız. Dilimiz ayrıca yiyeceklerden tat almamızı sağlar. Dilimizde tatlı, tuzlu, acı ve ekşiyi hisseden özel bölümler vardır.

Dil sağlığını korumak için yapılması gerekenler :
 • Ağız ve diş temizliğine dikkat etmeliyiz.
 • Ne olduğunu bilmediğimiz maddelerin tadına bakmamalıyız.
 • Çok soğuk, sıcak veya asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.

dilDeri

     Vücudumuzun  her yeriniz kaplayan dokudur.  Derimiz olmasaydı et yığını gibi görünürdük . Ayrıca  mikroplar vücudumuza kolaylıkla girerdi ve çabucak hasta olurduk.  Derimiz bize güzellik katar .

    Dokunduğumuz nesnelerin sıcak, soğuk, sert, yumuşak, keskin olduklarını derimizle anlarız. Derimizin bu özelliği olmasaydı nesnelerin bu özellikleriniz bilemez kendimize sürekli zarar verirdik. Çok sıcak bir çayı içerebilir, çok sıcak bir nesneye dokunarak zarar görebilir veya çok soğuk bir şey içtiğimizi anlamadan içerek hasta olabilirdik.

Havanın çok soğuk veya çok sıcak olduğunu derimizle anlar ona uygun şekilde giyinir ve böylece hastalıklardan korunuruz. Derimizle aynı zamanda ter atarak vücudumuzdaki zararlı şeyleri dışarı atarız.

Deri sağlığını korumak için yapılması gerekenler:
 • Vücudumuzu temiz tutup haftada en az iki kere banyo yaparak mikropların çoğalmasını engellemeliyiz.
 • Yaz aylarında güneş tam tepedeyken güneş ışiığına çıkmamalıyız.
 • Ne olduğunu bilmediğimiz maddeleri vücudumuza sürmemeliyiz. Yara ve iz bırakabilir.

deri

Last modified: Sunday, 21 February 2021, 4:05 PM