Bazı maddeler vücudumuza zarar verir

Bazı maddelere dokunmanın, bakmanın; onları tatmanın veya koklamanın canlı vücuduna çeşitli zararları vardır.Bazı maddeler vücudumuza zarar verir konusu 3.sınıf fen bilimleri dersi konu arasında yer almaktadır.

Çevremizdeki varlıkları duyu organlarımızla tanırız. Gözümüzle görür, burnumuzla koklar, dilimizle tadına bakar ve derimizle dokunuruz. Ancak bilmediğimiz maddeleri gördüğümüzde çok dikkat etmeliyiz. Hatta bu tür maddelerden uzak durmalıyız. Çünkü bu tür maddeler bizleri zehirleyip vücudumuza zarar verebilir.Vücudumuza zarar veren maddeler

  • Yapıştırıcı, boya, çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı gibi maddelerin kokusunun yayıldığı ortamlarda uzun süre durmamalısınız. Bu maddelerin kokusu hem burnunuza hem de vücudunuza zarar verebilir.
  • Bu duruma benzer şekilde, sigara dumanı olan ortamlarda bulunmak da burnunuza ve vücudunuza zararlıdır. Bu nedenle sigara içilen ortamlardan uzak durmalı ve sigara içenleri de sizden uzak durmaları için uyarmalısınız.
  • Porselen, cam bardak ve deney tüpü kırılgan maddelerdir. Bu maddeler elinizden düştüğünde kırılabilir. Etrafa yayılan parçaları derinize zarar verebilir. Bu tür maddeleri kullanmaya başlamadan önce üzerlerinde çatlak olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Elektrikli aletlerin yıpranmış hâlde olan kablolarına dokunmamalısınız. Yıpranmış hâldeki kablolar elektrik çarpmalarına neden olabilir. Bu da can güvenliğinizi tehlikeye atar. Yanda verilen fotoğraftaki gibi hasarlı kablolar gördüğünüzde büyüklerinize haber vermelisiniz. 
  • Ocakta pişen yemek, çaydanlıkta kaynayan çay çok sıcaktır. Sıcak maddeler derinize zarar verebilir. Örneğin, kaynayan çay elinize dökülürse elinizi yakar. Bu nedenle sıcak maddelere dokunmamalısınız.


  • İlaçlar ve temizlik malzemeleri amaçları dışında kullanılmamalıdır. Bu tür maddeler ev içinde korunaklı yerlerde saklanmalıdır.
  • Kolonya ve yapıştırıcı gibi bazı maddelerin kokusu rahatsız edici olabilir. Bu tür maddeleri kullanırken bulunduğunuz ortamdaki pencereleri açmalısınız. Böylece bulunduğunuz ortama sürekli temiz hava gelir.

bazı maddeler vücudumuza zarar verir

Kimyasal maddeleri kullanmadan önce ambalajları üzerinde yer alan uyarı  işaretlerine ve uyarıcı bilgilere dikkat etmeli kullanma talimatlarına uygun olarak kullanmalıyız. Kimyasal maddeler gibi kesici ve sivri uçlu aletleri de kullanırken dikkatli olmalıyız. Kimyasal maddeler gibi kesici ve sivri uçlu ürünler de yaralanmamıza ve vücudumuzun zarar görmesine neden olabilir. Kimyasal maddeler, sivri uçlu ve kesici aletlerle çalışırken dikkatli olmalı, kendimiz dışında başkalarına da zarar vermemeye özen göstermeliyiz. Laboratuvarda öğretmenimizden izinsiz hiçbir şeye dokunmamalı, oynamamalı, arkadaşlarımıza bu maddelerle şakalar yapmamalıyız.

Last modified: Sunday, 2 February 2020, 11:20 PM