Ses Kulağın duya bileceği basit titreşimlere ses denir. Ses maddelerin titreşmesi sonucu oluşur. Çevremizdeki nesneler ve olaylar hakkında bilgi edinirken en önemli ikinci organımız kulaklarımızdır.  Doğduğumuz andan itibaren çevremizle iletişim kurmak için seslerden yararlanırız. Sesler kaynağından çıktıktan sonra ışık gibi yayılır. Kulağımız bu sesleri toplar. Böylece kaynağından çıkan sesi duymuş oluruz. Bir kaynaktan çıkan ses, bir su damlasının durgun suya düştüğünde oluşturduğu halkalar gibi yayılır. Ses dalgalar halinde yayılır ve gözle görülmez. Ses dalgaları ne kadar yakınsa o kadar iyi duyarız.

Ses kaynağına yaklaştıkça sesin şiddeti artar, sesin kaynağından uzaklaştıkça şiddeti azalır. Çok yüksek sesle müzik dinlemek, uzun süreli gürültülü ortamlarda bulunmak duyma yeteneğimizi olumsuz yönde etkiler. Gürültünün zararları; dikkat dağılır. İş verimi düşer. İnsanlar çabuk yorulur. Sinir sistemi bozulur. Yüksek sesle konuşma alışkanlığı oluşur. Baş ağrısı ve baş dönmesi olur. İşitme kaybı olabilir. Her ses insan kulağı tarafından işitilemez. Bazı hayvanlar insanların duyamadığı sesleri duyarlar. Örneğin atlar, köpekler, yarasalar depremde oluşan sesleri işitebilir.

Ses havada dalgalar halinde yayıldığı gibi suda ve katı maddeler üzerinde de dalgalar halinde yayılır.

Ses en hızlı katılarda, Sonra sıvılarda,En yavaş da gazlarda yayılır. Ses boşlukta yayılmaz. Işık sesten daha hızlı yayılır. Bu yüzden gök gürültüsünden önce ışığı görürüz. 

Last modified: Saturday, 9 March 2019, 10:00 AM