OKULDAKİ KAYNAKLAR

3.Sınıf Hayat bilgisi okuldaki kaynaklar konu anlatımı

Okulda hangi kaynaklar var?

Okulda elektrik, su, doğalgaz, odun, kömür gibi kaynaklar kullanılır. Ayrıca tahta kalemi, sıvı sabun ve tuvalet kâğıdına da ihtiyaç duyulabilir.Kaynaklar sınırlı mıdır?

Bu kaynaklar sonsuz değildir. Bu nedenle bu kaynakları verimli kullanmak zorundayız. Kaynakları boşa harcamamalı,  gerektiği zaman yeteri kadar kullanmalıyız.

Okuldaki kaynakları etkili ve verimli kullanmak için şunları yapmalıyız;

  • Güneş ışığının aydınlattığı bir sınıfta lambaları kapatmalıyız. Böylece elektriği boşa harcamamış oluruz.
  • Boşa akan muslukları kapatmalıyız.
  • Bozuk, su damlatan muslukları öğretmenimize veya bir okul çalışanına haber vermeliyiz.
  • Kaloriferler yanarken pencereleri uzun süre açık bırakmamalıyız. Böylece ısınmak için kullandığımız odun, kömür gibi kaynakları boşa harcamamış oluruz.
  • Sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu gibi temizlik malzemelerini gerektiğinde yeteri kadar kullanmalıyız.
  • Tahta kalemi ile yazı tahtasına yazılar yazarız. Bunları gerektiğinde kullanmalı, israf etmemeliyiz.


Nasıl davranmalıyız?

Kaynaklarımızın tükenebileceğini düşünmeliyiz. Bu yüzden kaynakları verimli ve bilinçli kullanmalıyız. Kaynakları dikkatli kullanmayanları uyarmalıyız.

 

TASARRUF

Kullandığımız 4 şeyden tasarruf ederiz. Bunlar:

1) SUDAN TASARRUF

2) ENERJİDEN TASARRUF

3) ZAMANDAN TASARRUF

4)PARADAN TASARRUF

1) SUDAN TASARRUF Açık bırakın muslukları veya bozulan muslukları mutlaka tamir ettirmeliyiz.suyu boşa harcamamalıyız. Yoksa paramız araya gider.

2) ENERJİDEN TASARRUF Açık bırakılan lambalar veya gereksiz yanan ampüller mutlaka kapatılmalıdır. İzleyeni olmayan televizyon mutlaka kapatıkmalıdır.enerjiyi ülkemiz yabancı ülkelerden aldığı için yabancılara verecek dövizimiz yeteri kadar yoktur. Bu yüzden enerjiyi gereksiz yere kullanmak doğru değildir. Ülkemizi fakirleştirir.

3) ZAMANDAN TASARRUF Zaman çok değerlidir. Zamanımızı boşa geçiememeliyiz. Hatta atalarımız ‘’ vakit nakittir ‘’ sözü ile zamanın para kadar değerli olduğunu ortaya koymuşlardır .bu nedenle işlerimizde plan yapmak ve planlı olmak gerekir.

4)PARADAN TASARRUF Paramızı gerekli yerlere harcamalıyız. Tutumlu olmalıyız. Paramızın bir kısmını mutlaka ileride oluşabilecek kara günler için saklamak gerekir.yani kaza yapabiliriz. Evimiz yanabilir. Tedavisi uzun sürecek bir hastalığa yakalanmış olabişiriz. Bu nedenle dikkatli olmalı ve paramızın tamamını harcamamalıyız. Kumbarada biriktirmeliyiz.

Last modified: Sunday, 21 February 2021, 1:18 PM