ONLAR DA ÇOCUKTU

İnsan yaşamının çeşitli bölümleri vardır. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler. Bebeklik, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlılık olmak üzere yaşantımızı 5 (0-2 yaş) (2-18 yaş) bölüme ayırabiliriz.

onlarda çocuktu

Çocukluk Yılları

Çevremizde her yaştan insan görürüz. Bu insanlarda bir zamanlar çocuk oldular. Bütün insanlar zaman içinde değişime uğrarlar. Bu değişim dış görüntüde olduğu gibi sahip olunan imkanlar ve şartlarda da vardır. Annemizin, ninemizin, dedemizin, babamızın ve diğer aile büyüklerimizin de çocukluğu olmuştur.


Büyüklerimize Sorular

Onların çocukluk ve şimdiki hallerini karşılaştırdığımızda fiziksel görüntülerinde çok fazla değişim vardır. Aynı zamanda sahip oldukları imkan ve şartları da bize göre daha farklıdır. Bu değişim ve farklılıkları öğrenmek için bir araştırma yapılabilir ve onların çocuklukları hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Bunun için de çocukluğunu araştıracağımız aile büyüğüne şu soruları sorabiliriz.

* Nerede doğdun?

* Çocukluğunu nasıl bir evde yaşadın?

* Hangi okullara gittin?

* Hangi oyunları oynardın?

* Nasıl giysiler giyerdin?

* En sevdiğin yiyecekler nelerdi?

* Zamanını nasıl geçirirdin?

Küçüklük Fotoğrafları

Ayrıca çocukluk fotoğraflarını da inceleyerek aile büyüklerimizin çocuklukları hakkında bilgi edine biliriz.

Aile
Anne, baba ve çocuklardan oluşan topluluğa aile denir.
Çekirdek Aile
Anne, baba ve çocuklardan oluşur.
Geniş Aile
Anne, baba ve çocukların yanında nine, dede, dayı, hala, amca, teyze vb. kişilerinde olduğu ailedir.
Akrabalık
Akrabalık, ailemize belli derece kan bağı ile bağlı yakınlarımızdır. Akrabalarımızla iletişimimiz her zaman vardır. Onlardan kopmaz mutluluk ve üzüntülerimizi paylaşırız. Akrabalarımız da zaman içinde değişmişlerdir. Bu değişimi fotoğraflardan ve kendilerine sorular sorarak öğrenebiliriz. İnsanların ve eşyaların değişmesinin nedeni zamandır. Zaman geçtikçe hepimiz ve her şey değişir.


Last modified: Sunday, 21 February 2021, 12:59 PM