Teknoloji nedir?

Teknoloji; Mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalarıdır. Biz bu iki tanımdan da yola çıkarak kısa bir ve öz bir tanım yapalım. Kısaca teknoloji, insanoğlunun bilimi kullanarak insan hayatını kolaylaştırmak adına yaptığı her şeydir.

Teknolojik ürün nedir?

Bilimsel veriler doğrultusunda hayatımızı kolaylaştırmak adına üretilen bütün ürünlere genel olarak teknolojik ürün denmektedir.Bilgi çağında hem insanın gelişmesi hem de artan bilgi birikimi doğrultusunda hayatlarımızı kolaylaştırmak adına bir çok alanda çok farklı çeşitlerde teknolojik ürünler üretildiğini görmekteyiz.Yaşamımızın her alanında her yerde teknolojik ürünlere rastlamak mümkündür.

Teknolojik ürünler hayatımızı kolaylaştırır

Günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok alet ve teknolojik ürün kullanırız. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, elektrik süpürgesi, ütü, saç kurutma makinesi, çay yapma makinesi, mikser bunlardan bazılarıdır. İnsanlar işlerini daha kolay yapmak ve zamandan tasarruf etmek için çeşitli alet ve ürünler geliştirmektedir.

Evimizde bu ürünlerden yararlanarak birçok işimizi daha kısa zamanda ve daha kolay yaparız. Böylece hem zamandan kazanırız hem de daha az yoruluruz.

Evde kullandığımız teknolojik ürünlerin çalıştırılmasını büyüklerimizden öğrenebiliriz. Ancak kendi başımıza teknolojik ürünlerle oynamamalıyız.

Teknolojik ürünler nelerdir?

Telefon, bilgisayar, tablet, televizyon, müzik setleri, beyaz eşyalar, slayt makinesi, mikroskop, tepegöz, fotokopi cihazları, yazıcılar, elektrikli ev aletleri, motorlar, tıp sektöründe kullanılan son teknoloji cihazlar örnek verilebilir.Televizyon

Televizyon 1923 yılında John Logie Baird tarafında İngilterenin Hastings kasabasında icat edildi ve ilk görüntü yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır.

Telefon

1876'da Alexander Graham Bell, ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletmeyi sağlayan telefonu icat etti.

Bilgisayar

ENIAC, Pennsylvania Üniversitesi'nden J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından icat edildi ve 1943 yılında inşaata başladı ve 1946 yılına kadar tamamlanmadı. Yaklaşık 50 ton ağırlığa sahip 1800 vakum tüpü kullandı.

Mikroskop

Hollandalı Anton van leeuwenhoek'un icat ettiği tek mercekli basit mikroskoptan sonra, ilk karmaşık yapılı mikroskop 1590 yılında Zacharias Janssen tarafından bulunmuştu

Fotokopi

İlk fotokopi makinesini 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edilmiştir. 1960'lı yıllarda ABD'li Xerox firması tarafından fotokopi makinesi geliştirilmiştir. Günümüzde pek çok fotokopi makinesi Karbon elementinden oluşan tonerler yardımıyla belgeyi kopyalama işlemi yapmaktadır.

Çİzgi Film

İlk çizgi filmi kimin yaptığını kimse bilmiyor fakat onları ünlendiren Walt Disney’di. Disney 1928’de ilk Mickey Mouse çizgi filmini yarattı.Birkaç yıl sonra ilk uzun çizgi film olan Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler’i yaptı.Film yapmak için binlerce resim gerekir.Siz bir Disney çizgi filmi seyrederken , gerçekten binlerce resim seyrediyorsunuz – saniyede 24 resim!

Kumanda

İlk televizyon uzaktan kumandası 1950'lerin ilk yarısında Zenith Radyo Şirketi tarafından geliştirildi. “Lazy Bones” olarak anılan bu uzaktan kumanda televizyona bir kablo ile bağlanmıştı. Bu ağır uzaktan kumandayı daha kullanışlı hale getirmek için 1955 yılında “Flashmatic” denen kablosuz uzaktan kumanda geliştirildi.

Last modified: Sunday, 21 February 2021, 1:18 PM