DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENME

Sağlıklı büyüyebilmek ve gelişebilmek için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz.

Vücudumuzun ihtiyacı olan besin maddelerini zamanında almaya düzenli beslenme denir. Düzenli beslenmek için; kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün yemek yemeliyiz. Ana öğünlerimiz arasında ara öğünlere de yer vermeliyiz. Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuru yemişler yiyebiliriz. Ayrıca süt, yoğurt ve meyve de tüketebiliriz.

         Vücudumuzun ihtiyacı olan besin maddelerini yeteri kadar almaya dengeli beslenme denir. Dengeli beslenmek için; bitkisel veya hayvansal tüm besinlerden yeterli miktarda tüketmeliyiz. Bu besinler vücudumuzun büyüyüp gelişmesini sağlar; kemiklerimizi, kaslarımızı güçlendirir; yaralarımızı iyileştirir; vücudumuza enerji verir ve bizi hastalıklardan korur.

         Dengesiz ve düzensiz beslenen insanlarda birçok sağlık problemi görülebilir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

  • Obezite; Obezite, aşırı şişmanlık demektir. Aşırı ve yanlış beslenme ile az hareket etme obezitenin başlıca nedenlerindendir.
  • Çölyak; Bağırsakların küçülmesi sonucu alınan gıdaların emilememesi ve beslenme yetersizliğinin ortaya çıkmasıdır. Çölyak hastaları, içinde buğday, arpa ve yulaf olan yiyecekleri yememelidirler.
  • Besin alerjisi; Besinlerin neden olduğu olumsuz etki gösterir. Genellikle vücutta şişme, kaşıntı ve kızarıklıklar şeklinde kendini gösterir.
  • Diyabet ( Şeker Hastalığı ); Enerjiye dönüşmesi gereken şekerin kanda birikerek kan şekerine dönüşmesidir.

 

 

Last modified: Saturday, 13 April 2019, 10:20 AM