Okullar, camiler ve çocuk parkları  ortak kullanım alanları arasındadır. Onları hep birlikte kullanırız. Okulda eğitim görürüz. Camiler dinimizin sembolüdür ve ibadet yaptığımız yerlerdir. Çocuk parkları ise oyun oynadığımız, güzel vakitler geçirdiğimiz alanlardır. Bu ortak kullanım alanları hepimize aittir. Ortak kullanım alanlarımız olan okulları, camileri ve parkları özenli kullanmalıyız. Onlara zarar vermemeliyiz.

Otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım araçları ile duraklar ortak kullandıklarımız arasındadır. Ulaşım  araçlarının koltuklarına ve tutunacak yerlerine zarar vermemeliyiz. Onları kirletmemeliyiz. Toplu taşıma araçlarına binmek  için beklediğimiz durakları da özenli kullanmalıyız. Durakların camlarını kırmamalıyız. Trafik işaret ve levhaları trafiğin düzenli olmasına yardımcı olur. Bu levhaları korumalı, zarar vermemeliyiz. 

Spor amaçlı kullandığımız birçok alan da ortak yararlandığımız yerler arasındadır. Stadyumlar, yüzme havuzları ve spor salonlarını bu yerlere örnek verebiliriz. Spor amaçlı kullanılan bu alanları korumak bizim görevimizdir. Müzelerimiz, tarihî eserlerimiz, tiyatro ve sinema salonlarımız da ortak kullandığımız alanlardır. Bunları da özenli kullanmalı ve korumalıyız.

Last modified: Saturday, 13 April 2019, 10:54 AM