Ülkemizdeki madenler nelerdir

Ülkemizdeki madenler aşağıda listelenmiştir. Ülkemiz, maden kaynakları açısından Dünyadaki 132 ülke arasında üretim açısından 28'inci, çeşitlilikte bakımında ise 10'uncu sırada yer almaktadır. Dünyada ticareti yapılan 90 adet madenden 77'si Türkiye'de bulunuyor. Türkiye’de Çıkarılan Madenlerin Kullanım Alanlarını yazının içeriğinde bulabilirsiniz.

Yer kabuğunda bulunan, ekonomik yönden değer taşıyan, minerallere maden denir. Ülkemizde bir çok maden çıkarılır ve bunlar farklı alanlarda kullanılır.Bu madenler:Bakır Madeni

Artvin ,Kastamonu ve Elazığ’da çıkarılır. Kolay işlenen bir madendir. Elektrik ve elektronik sanayisinde ,elektrik kablolarında ,elektrik motorlarının bobinlerinde ,mutfak eşya yapımında , inşaatlarda ,turistik eşya yapımında kullanılır.

maden haritası

Demir Madeni

Sivas ,Malatya ,Balıkesir , İzmir ve Kütahya’da çıkarılır. Demir, endüstride en çok kullanılan maden cevheridir. Demir-çelik endüstrisinde hammadde olarak kullanılır. Otomotiv sanayinde ,inşaatlarda kullanılır.

Krom Madeni

Elazığ ,Muğla , Denizli ,Kayseri ,Bursa ,Kütahya ,Eskişehir’de çıkarılır.Sert, paslanmaz ve iyi parlatılan bir madendir. Demir çelik sanayinde, çeliğin sertleştirilmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır

Bor Mineralleri

Eskişehir , Kütahya , Balıkesir’de çıkarılır. Cam ,seramik ,deterjan yapımında ,yapay gübre üretiminde ,boya ,tekstil ,fotoğrafçılık ,ilaç ,çimento ,kozmetik , jet ve roketlerin yakıtlarında ,elyaf ve kâğıt sanayilerinde , otomobillerin hava yastıkları ve hidrolik frenlerinin yapımında kullanılır. Türkiye, bor minerallerinde dünyanın en zengin ülkesidir. Dünya rezervinin % 70’i Türkiye’de bulunmaktadır.Linyit Madeni

Kütahya , Manisa , Kahramanmaraş ,Muğla , Konya gibi yurdumuzun pek çok yerinden çıkarılır. Linyit ülkemizden bol miktarda çıkarılan bir maden çeşididir. Isı değeri düşük olan bir kömür çeşididir.Termik santrallerde elektrik enerjisi elde etmede yakıt olarak kullanılır. Ayrıca evlerde yakıt olarak kullanılır.

Altın Madeni

İzmir ,Tunceli ,Uşak , Artvin’de bulunur. Kuyumcular mücevher yapımında kullanır. Dişçilikte ,gözlük çerçevesi yapımında ,uzay ve elektronik sanayinde kullanılır.

Taş Kömürü

Zonguldak’ta çıkarılır. 1829 yılında taş kömürünü bulmuştur. Isı değeri yüksek olan taş kömürü fosil yakıt olarak da adlandırılır.

Yüksek sıcaklık gerektiren demir – çelik fabrikalarında demirin eritilmesinde kullanılır.Gümüş Madeni

Kütahya’da çıkarılır. Altın gibi değerli bir madendir. Elektriği ilettiği için elektrik ve elektronik sanayinde kullanılır. Süs eşyalarının yapımında ve dişçilikte kullanılır.

Mermer

Afyon , Balıkesir , Bursa ,Bilecik ,Elazığ’da çıkarılır. Yurdumuz ,mermer rezervi bakımından zengin olup, çok çeşitli mermer türleri bulunmaktadır.Sert bir madendir. İşlendiğinde parlak görüntü verir. Genel olarak binaların iç ve dış dekorasyonunda,heykelcilikte ve süs eşya yapımında kullanılır.

Alüminyum

Konya ve Antalya çevresinde çıkarılır. Çok hafif bir maden olduğu için kullanım alanı çok yaygındır. Otomobil ve uçak sanayinde, inşaat sektöründe, mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır. Elektrik iletim hatlarında kullanılır.

Kükürt

Isparta ve Denizli çevresinde çıkarılır. Yapay gübre, tarım ilacı, boya ve patlayıcı madde yapımında kullanılırCıva

İzmir ve Konya çevresinde çıkarılır. Madenler arasında doğada ,sıvı halde olan tek madendir. Tıp alanında, fotoğrafçılıkta, termometre üretiminde boya ve ilaç sanayinde kullanılır

Tuz

Tuz Gölü ile İzmir Çamaltı tuzlasından ile Kaya tuzu Çankırı, Kars, Iğdır ve Nevşehir’den çıkarılır. Besin olarak ,tarımda ,trafikte ,sanayide ,kimyasal madde üretiminde kullanılır.

Petrol

Batman, Siirt , Adıyaman’da petrol çıkarılır. Petrol en çok kullanılan en önemli enerji kaynağıdır. Motorlu taşıtlarda yakıt ,çelik ,cam ,seramik üretiminde ,plastik yapımında ,asfalt ,makine yağı üretiminde kullanılır.Uranyum

Manisa, Çanakkale, Aydın, Rize, Giresun ve Yozgat gibi yerlerde bulunmaktadır. Uranyum nükleer enerji santrallerinde yakıt olarak kullanılır.

Ayrıca

bknz : Madenlerin kullanıldığı yerler

bknz : Maden ile mineral arasındaki fark

Last modified: Sunday, 2 February 2020, 3:55 AM