Hareket türleri nelerdir

3.sınıf hareket türleri nelerdir sorusunu aşağıdaki başlıklar altında inceleyeceğiz ve kısaca cevabını vermeye çalışacağız. Hareket bir cismin sabit bir noktaya göre yerinin zamana karşı değişimidir. Hareketle ilgilenen bilim sahaları, mekanik ve kinematik olarak sınıflandırılabilir. Hareket çeşitleri aşağıdaki gibi listelenir.

 • Hızlanma hareketi
 • Yavaşlama hareketi
 • Sallanma hareketi
 • Dönme hareketi
 • Yön değiştirme hareketi

Daha fazla bilgi için lütfen varlıkların hareket özellikleri sayfasını ziyaret ediniz.


Varlıklar hareketli varlıklar ve hareketsiz varlıklar olarak iki farklı başlık altında incelenir. Şİmdi bu başlıkları açıklayalım.

 1. Hareketli varlıklar : Saatin akrep ve yelkovanı, futbol oynayan futbolcular, Dünya'mız, tren hareketli varlıklardır. Hareketli varlıkların hareketi; hızlanma, yavaşlama, dönme, sallanma ve yön değiştirme olarak incelenir.

 2. Hareketsiz varlıklar : Ev, otoparkta bekleyen otomobiller, kitap, masa, okul, trafik levhası hareketsiz varlıklara örnektir. Bitkiler hareketsiz varlık diye düşünülür. fakat bitkiler de hareketli varlıklardır. Bitkilerin hareketleri çok yavaş olduğu için farkına varamayailiriz. Onların hareketleri çoğunlukla ışığa ve suya yönelme şeklindedir.

Hareketli varlıkların hareketleri hızlanma hareketi, yavaşlama hareketi, sallanma hareketi, dönme hareketi ve yön değiştirme hareketi olarak sınıflandırılır.

hızlanma hareketi

Hareket Türleri

 • Hızlanma hareketi : Duran veya yavaş hareket eden varlığın hızını artırması.Yokuştan aşağıya yuvarlanan top, yeşil ışık yanınca hareket eden otomobil, pistten kalkış yapan uçak, yarışa başlayan sporcu.
 • Yavaşlama  hareketi: Hareket eden bir varlığın hızını azaltmasıdır. Örnek: Piste inen uçak, kırmızı ışığa yaklaşan otomobil, istasyona yaklaşan tren, limana yaklaşan gemi yavaşlama hareketine örnektir.
 • Sallanma hareketi: Bir varlığın ileri geri sallanmasıdır. Salıncağın hareketi, duvar saatinin sarkacı, beşiğin hareketi sallanma hareketlerine örnektir.
 • Dönme hareketi: Bir varlığın kendi etrafında ya da başka bir varlığın etrafında dönmesi. Dünya, ay gibi gezegenler, lunaparktaki atlıkarınca, dönme dolap, çevrilen topaç, bisikletin tekerleği, saatin akrep ve yelkovanı örnek olarak gösterilebilr.  
 •  Yön değiştirme hareketi: Hareket eden bir varlığın kuvvetin etkisi ile yönünü değiştirmesi. Viraja giren araç, duvara çarpıp yön değiştiren top, raket ile vurulan top, yerden seken topyön değiştirme hareketine örnektir.
Last modified: Sunday, 17 October 2021, 1:37 AM