2. sınıf hece bilgisi test 2.sınıf Türkçe testleri içinde yer alıyor. Kazanım değerlendirme sınavında 7 soru bulunuyor.  Birinci soru 10 puan diğer sorular 15 puan değerindedir. Bütün sorulara doğru cevap verirseniz 100 puan kazanacaksınız. Hece bilgisi testi çözerek heceleme, hecelere ayrıma ve hecelere ayrıma kuralları konularında bilgilerinizi değerlendireceksiniz. Hece veya seslem, kelimeleri oluşturan, en küçük birimi harf olan ve ağzın tek hareketinde sarf edilebilen ses modelidir. 

Yeni yayınlanan online test, eğitsel oyun ve uygulamalardan haberdar olmak için telegram kanalımıza katılın. Sosyal Medya gruplarımıza katılın. Yeniliklerden haberdar olun!

Loading

Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.

Mustafa Kemal Atatürk

Test kazanım ilişkisi

2.sınıf hece bilgisi test çöz sayfasında yer alan sorular 2.sınıf Türkçe dersi kazanımları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu yüzden test ile kazanımları ilişkilendirebilirsiniz. Hazırladığımız test soruları şu konuları ölçmeyi hedefler:

hece bilgisi, hecelere ayırma, heceleme kuralları

Hece bilgisi test analiz

Hece bilgisi testi çözdükten sonra analiz sayfamızı ziyaret ederek test değerlendirmesini inceleyebilirsiniz. 2.Sınıf Türkçe testlerimiz sürekli olarak geçerlilik ve güvenirlik analizlerinden geçirilmektedir. Geçerlilik bir ölçme aracının ölçmeyi amaçladığı özelliği başka herhangi bir özellikle karıştırmadan doğru olarak ölçebilme derecesidir. Bu yüzden test çöz sayfasında yer alan her test aşağıdaki geçerlilik türlerine uygun hale getirilmeye çalışılır.

  • Kapsam geçerliliği
  • Ölçüt geçerliliği
  • Yapı geçerliliği

Testlerin Güvenirliği ise diğer bir çalışma alanımız. Bu yüzden güvenirlik arttırma çalışması ile testten elde edilen puanların güvenirliğini arttırmaya çalışıyoruz.