4.Sınıf dünyanın hareketleri ve sonuçları test çöz sayfasıdaki sınav 9 sorudan oluşmaktadır. 4.sınıf fen bilimleri testleri sayfasında yer alan bu testi çözerek dönme hareketi, dolanma hareketi, dünyanın hareketlerinin sonuçları konularında öğrendiklerinizi değerlendirebilirsiniz. Test, çoktan seçmeli sorular ve doğru yanlış sorularından oluşuyor. Bu sınava girmeden önce dünyanın hareketleri konusuna  çalışmanız faydalı olacaktır.

Yeni yayınlanan online test, eğitsel oyun ve uygulamalardan haberdar olmak sosyal medya hesaplarımızda bizi takip edin.

Telegram grubu: Katıl

Whatsapp Grupları: Katıl

İnstagram: Takip

Facebook grup: Katıl

 

Loading

Üzüntünün en iyi ilacı çalışmaktır Arthur Conan Doyle

Test kazanım ilişkisi

Dördüncü sınıf dünyanın hareketleri test çöz sayfasında yer alan sorular 4.sınıf fen bilimleri kazanımlar dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu yüzden test ile kazanımları ilişkilendirebilirsiniz. Hazırladığımız test soruları şu kazanımları ölçmeyi hedefler:

F.4.1.2.1. Dünya’nın dönme ve dolanma hareketleri arasındaki farkı açıklar.

Dönme ve dolanma hareketine günlük yaşamdan örnek verilir.

F.4.1.2.2. Dünya’nın hareketleri sonucu gerçekleşen olayları açıklar.

a. Dünya’nın dönme hareketine değinilir.

b. Dünya’nın dolanma hareketine değinilir.

c. Dünya’nın dönmesine bağlı olarak Güneş’in gün içerisindeki konumunun değişimine değinilir.

ç. Gece ve gündüzün oluşumuna değinilir.

d. Gün, yıl, zaman kavramları verilir.

Dünyanın hareketleri ve sonuçları test analiz

Dünyanın hareketleri ve sonuçları testini çözdükten sonra analiz sayfamızı ziyaret ederek test değerlendirmesini inceleyebilirsiniz. 4.Sınıf fen bilimleri testlerimiz sürekli olarak geçerlilik ve güvenirlik analizlerinden geçirilmektedir. Geçerlilik bir ölçme aracının ölçmeyi amaçladığı özelliği başka herhangi bir özellikle karıştırmadan doğru olarak ölçebilme derecesidir. Bu yüzden test çöz sayfasında yer alan her test aşağıdaki geçerlilik türlerine uygun hale getirilmeye çalışılır.

  • Kapsam geçerliliği
  • Ölçüt geçerliliği
  • Yapı geçerliliği

Testlerin Güvenirliği ise diğer bir çalışma alanımız. Bu yüzden güvenirlik arttırma çalışması ile testten elde edilen puanların güvenirliğini arttırmaya çalışıyoruz.