Hızlı Okuma Oyunu

Hızlı okuma oyunu okuma becerisini geliştirmek isteyen herkese hitap eden ücretsiz web uygulamasıdır. Oyun için size verilen süre sadece 8 saniye! Sekiz saniyede mümkün olduğunca çok kelime okumaya çalışınız. Süre bitiminde okuma hızınızı hesaplayacağız.

Hızlı okuma oyunu bu kadar basit bir oyun. Oyundan keyif alacağınızı umut ediyoruz. Yeni eklenen oyunlardan-uygulamalardan haberdar olmak isterseniz sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz.

Hızlı okuma egzersizi yapabileceğiniz oyun çeşitli seviyelerden oluşuyor. Beş harfli kelimelerden başlayan yolculuğumuz yirmi harfli kelimelere kadar devam ediyor. Özellikle oyunun seviyelere ayrılması ile 1.sınıf, 2.sınıf , 3.sınıf, 4.sınıf öğrencilerinin kullanabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca tekerleme, telafuzu zor kelimeler ile birlikte telafuz çalışması da yapabilme şansınız var. Bu özellikleri ile hızlı okuma çalışmasını yediden yetmişe herkese hitap ediyor. Çünkü okumanın yaşı yok!Harf sayısı
Oyun bağlantısı
5 harfli kelimeler
Oyna
6 harfli kelimeler Oyna
7 harfli kelimeler Oyna 
8 Harfli kelimeler
 Oyna
9 harfli kelimeler  Oyna
10 harfli kelimeler  Oyna
11 harfli kelimeler  Oyna
12 harfli kelimeler  Oyna
16 harfli kelimeler  Oyna
17 harfli kelimeler  Oyna
20 harfli kelimeler  Oyna
Telafuzu zor kelimeler
 Oyna


Birçok eğitsel oyun ve uygulama hazırlıyoruz. Hazırladığımız yeni içeriklerden haberdar olmak için instagramda bizi takip edebilirsiniz. Telegram kanalımızı takip edebilirsiniz.


Hızlı okuma oyunu

Nasıl Oynanır?

Hızlı okuma oyunu ücretsiz, üyelik gerektirmeyen bir web uygulamasıdır. Ayrıca oyunu indirmenize gerek yoktur. Sayfanın devamında yer alan butonları kullanarak istediğiniz seviyeden oyuna başlayabilirsiniz. Oyun zorlaştıkça okuma hızında düşüş gözlenebilir. Aşamaları şu şekilde

  • Seviyenin seçilmesi.
  • Açılan sayfada karşınıza çıkan kelimeleri hızlıca okumak
  • Sadece 8 saniyeniz var!
  • Okuduktan sonra yeni kelime butonuna basınız
  • Bu oyunun amacı hızlı okumak. Daha hızlı okumak. Her denemede hızımızın üzerine çıkabilmek.

Not: Oyun ilkokul seviyesinde oynanıyorsa bir ebeveyn ya da öğretmen gözetiminde uygulanması yanlış okumaların önüne geçecektir. Hızlı okuma oyunu bilimsel bir özellik taşımamaktadır. Anlamlı ve hızlı okumanın gelişmesi için kitap okumalısınız. Bu oyun, okumayı eğlenceli hale getirerek okuma hızı sınırlarını geliştirmeyi hedefleyen bir uygulamadır.

İyi Okumalar


Hızlı Okuma Oyunu Çalışmaları

Okuma hızınızı ölçmeniz ve hızlı okuma çalışmaları yapmak için ilk basamak... Hızlı okuma oyunu 1.Seviye! 5 harfli, 6 harfli ve 7 harfli kelimeler ile çalışmaya başlıyoruz. Bu seviyede kullanılan kelimeler ile yapacağınız ölçüm okuma hızınıza en yakın değeri verecektir. Çünkü ileriki seviyelerde yapacağınız okumalarda harf sayısı artacağı için okuma hızında bir düşüş gözlemlenebilir. Bu yüzden oyunun en önemli seviyesinin birinci seviye olduğunu düşünüyoruz. Aşağıdaki üç farklı seviyeye ayırdığımız oyun içinde toplam 800 kelime var. Bu da demek oluyor ki her denemede farklı kelimeler ile çalışacaksınız. Lütfen unutmayın hızlı okumadan daha önemli hususlar var. Bunlar doğru ve anlamlı okuma!

Oyunun ikinci seviyesine geldik. Bu oyunda anlamlı okuma yapmamız mümkün değil çünkü kelimeler bir listeden karşık olarak karşınıza geliyor. Fakat doğru okuma yapabiliriz. Hızlı ve doğru okuma yapabiliriz. Kelimeler uzadıkça okuma hızının düştüğünü göreceksiniz.

Doğru okuma yaparak hızınızı korumaya hatta arttırmaya çalışınız. Her yanlış okuma için kendinizie bir ceza süresi belirleyebilirsiniz. Oyunumuzun tüm aşamalarını tamamladığınızda kelime hazinenizin de gelişeceğini unutmayın. Bu bölümle birlikte kelime sayımızı yaklaşık 1500 kelimeye çıkardık. Doğru ve hızlı okuma amacınız varsa doğru yerdesiniz. Tabi kitap okumak da güzel bir seçenek. Hiç bir uygulama kitap okumanın yerini tutmaz.

Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı okuma egzersizlerine devam ediyoruz. Bu bölümde biraz sizi zorlayacağız. Aşağıdaki seçeneklerden de görebileceğiniz gibi bu sefer dilimize yabancı dillerden giren kelimeler, telafuzları zor olan kelimeler ve tekerlemeler var. Ayrıca 16 17 ve 20 harfli kelimeler ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Biraz zorlayabilir fakat eğlenceli. Oyunumuzu çeşitli cihazlarda test ediyoruz. 20 harfli kelimeler az da olsa bazı cihazlarda sorun yaratabiliyor. Telefonunuzu yan tutarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Hızlı okumanın önemli evrelerinden birisi kelimeleri toplu olarak görmeye çalışmaktır. İlk önce iki kelimeyi görmeye çalışacağız. Kelimler ard arda okununca anlamsız olabilir. HIzlı okumaya çalışınız. Ardından sıra 3 kelimeliyi okumada. Hızlı okumaya çalışınız. Bu noktada odak noktanız ortadaki kelime olmalı.

Bu oyun hoşunuza gittiyse sevdiklerinizle paylaşabilir, bize destek olabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamalar da ilginizi çekebilir.

Ayrıca bknz: Okuma hızı testi uygulaması

Ayrıca bknz: Okuma Yarışması sayfası


Last modified: Saturday, 30 April 2022, 5:19 PM